Slovensko na dobrovolném principu přijme 149 křesťanských uprchlíků, kteří žijí v Iráku. Do země přijedou v nejbližších dnech, řekl v pondělí slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Zmiňovaný počet migrantů je mnohem nižší, než by na Slovensko připadlo v rámci přerozdělení běženců na základě povinných kvót, které Bratislava ale odmítla a které hodlá napadnout u unijního soudu již v tomto týdnu.

"Pomáháme lidem, kteří by přišli o život, pokud bychom jim nepomohli. Jde o ty, kteří jsou ohrožováni terorismem," řekl Kaliňák.

Uprchlíci budou po příjezdu na Slovensko umístěni do azylového tábora ve městě Humenné na východě země. V další integraci do života v zemi pod Tatrami jim bude pomáhat také katolická církev.

Zmiňovaní uprchlíci tvoří podle Kaliňáka 25 rodin, u dospělých jde s ohledem na vzdělání o lékaře či programátory. Náklady na pobyt uprchlíků bude stát hradit z peněz již vyčleněných na azylovou politiku.

Slovensko v nynější migrační krizi odmítlo přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. O rozmístění 120 000 běženců v EU rozhodli ministři vnitra států evropské osmadvacítky jasnou většinou hlasů v září. Levicová vláda slovenského premiéra Roberta Fica vzápětí oznámila, že se tomuto rozhodnutí nepodřídí a že jej napadne u unijního soudu. Kaliňák v pondělí řekl, že žalobu kabinet projedná na svém zasedání ve středu a země ji posléze předloží soudu.