Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření začala v Paříži konference OSN o klimatických změnách, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Na zahájení promluvily hlavy států a vlád zúčastněných zemí včetně amerického prezidenta Baracka Obamy nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Za Českou republiku v podvečer vystoupil premiér Bohuslav Sobotka. Řekl, že změna klimatu je velkou hrozbou. Stvrdil závazek do roku 2030 snížit emise škodlivin o 40 procent oproti roku 1990. Česká republika si je podle něj vědoma nutnosti pomáhat potřebným, nejméně rozvinutým a obzvlášť zranitelným zemím v boji se změnami klimatu. Globální změna klimatu může podle Sobotky vyvolat konflikty a eskalovat napětí, čemuž je podle něj třeba předejít.

Slavnostního úvodního dne konference se zúčastnilo 151 šéfů států a vlád. Dohromady bude na konferenci, která potrvá dva týdny, zastoupeno 195 zemí.

Řečníci v pondělí zdůrazňovali historický význam schůzky a potřebu dosáhnout dohody, která by zaručila, že průměrná teplota na Zemi nebude do konce století vyšší o víc než o dva stupně Celsia oproti stavu před průmyslovou revolucí. Zatím není jisté, jestli se to podaří. Nová dohoda má od roku 2020 nahradit končící Kjótský protokol, k němuž se však nepřipojili jedni z největších znečišťovatelů Čína a USA.

Na okraj summitu se konala také řada bilaterálních schůzek světových státníků. Obama se sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem i ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním hovořil o krizi na Ukrajině, sestřelení ruského letadla Tureckem i syrské krizi a boji proti organizaci Islámský stát. Na setkání prezidentů Ruska a Turecka, které mělo pomoci k uvolnění napětí po sestřelení ruského letadla, se nedostalo.

Indický premiér Naréndra Módí a francouzský prezident François Hollande slavnostně založili "solární alianci". Jejím cílem je zvýšit na světě podíl "čistých" zdrojů energie.

Pařížská konference se pořádá za přísných bezpečnostních opatření. Důvodem jsou teroristické útoky z 13. listopadu.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:20
V Paříži začala konference OSN o klimatu. Město je částečně ochromeno, několik dopravních tepen bylo uzavřeno

Paříž je v důsledku konference OSN o klimatických změnách částečně ochromena. Několik hlavních dopravních tepen bylo zcela uzavřeno a doprava je komplikovaná především na severovýchodě metropole, odkud vede hlavní cesta k Le Bourget, kde se konference koná.

Úřady uzavřely pro veřejnost pařížský okružní bulvár Périphérique, který je zpravidla od každého rána přeplněný auty. Pro kolony oficiálních vozidel byla vyhrazena i dálnice A1 spojující hlavní město s Le Bourget a s mezinárodním letištěm Roissy Charles-de-Gaulle.

V metropoli i v jejím okolí byla zakázána veškerá nákladní automobilová doprava s výjimkou kamionů s mraženým zbožím.

Na konferenci, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů ve světě, se očekává bezmála 150 šéfů států a vlád. Za Česko se účastní premiér Bohuslav Sobotka.

10:26
Premiér Sobotka: Summit bude dramatický, mezi státy není shoda

Premiér Bohuslav Sobotka očekává, že klimatický summit bude dramatický do poslední chvíle. Mezi zeměmi podle něj přetrvává řada rozporů.

"To není úplně ideální situace, protože bohužel se nepodařilo sblížit stanoviska," konstatoval premiér v rozhovoru s českými novináři před zahájením pařížské konference.

"Přetrvává rozpor mezi vyspělými státy a méně vyspělými zeměmi, které argumentují tím, že ještě potřebují nějaký čas na to, aby se rozvinuly a aby zvýšily svůj výkon, než budou muset začít plnit závazky z hlediska snižování skleníkových plynů," řekl Sobotka.

10:28
Konferenci zahájil peruánský ministr. Svět podle něj čelí dvěma hrozbám, terorismu a změně klimatu

Konferenci zahájil peruánský ministr životního prostředí Manuel Pulgar Vidal, jehož země hostila minulé jednání OSN o klimatu. Musíme postupovat jednotně na úrovni celé planety - země Jihu i Severu, rozvinuté i rozvojové země, řekl Vidal.
"Svět čelí dvěma velikým hrozbám - terorismu a změně klimatu," prohlásil peruánský ministr.

Podle něj by dosažení ambiciozní dohody v Paříži ukázalo, že země jsou schopné spolupracovat v boji s globálním oteplováním i s terorismem.

10:40
Obama a Si Ťin-pching se budou o dohodu snažit společně

Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching před zahájením bilaterální schůzky přislíbili společnou snahu o dosažení dohody.

USA a Čína jsou dohromady odpovědné za zhruba 40 procent skleníkových plynů.

Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

10:50
Princ Charles: Musíme začít jednat

"Musíme začít jednat, čekali jsme až příliš dlouho. Poškozováním klimatu jsme se stali architekty své vlastní zkázy," řekl na konferenci princ Charles. Lidé podle něj čelí mnoha hrozbám, není ale žádná větší než změna klimatu, řekl ve svém projevu.

11:20
Mezinárodní pařížská konference o klimatu je okamžikem očekávání a solidarity, píší diplomaté

FR velv"Atentáty, ke kterým došlo 13. listopadu, zasáhly Paříž v samotném jejím srdci. I přes stále živou bolest je však více než kdy jindy důležité nadále žít jako doposud a společně jednat v souladu s našimi hodnotami a s respektem k vzájemným odlišnostem. Tváří v tvář barbarství není možná jiná odpověď než jednota a solidarita. Proto se francouzské předsednictví COP21 rozhodlo nezrušit pařížskou klimatickou konferenci začínající 30. listopadu. Je nezbytně nutné začít jednat. Změna klimatu vyvolává skutečně mnohonásobné hrozby a konflikty," píší ve společném prohlášení velvyslanci Francie a Německa v České republice Jean-Pierr Asvazadourian a Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven. Komentář diplomatů v plném znění si můžete přečíst ZDE.

11:31
Politici drželi minutu ticha za oběti pařížských útoků

Na úvod klimatické konference všech 151 světových politických vůdců uctilo památku obětí teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu minutou ticha, informoval na twitterovém profilu mluvčí vlády ČR Martin Ayer.

11:38
Nejbohatší investoři spojí své síly se státy na podporu čisté energie

Dvacítka zemí a soukromí investoři včetně Billa Gatese a Marka Zuckerberga dnes podle agentury Reuters oznámí, že během pěti let zdvojnásobí částku deseti miliard dolarů, kterou v současnosti dávají do výzkumu, vývoje a výroby ekologických zdrojů energie.

V pondělí ohlásil zakladatel Microsoftu Bill Gates vznik průlomové energetické koalice na podporu čisté energie, do které se zapojí i šéf Facebooku Zuckerberg nebo šéf Amazonu Bezos. S koalicí hodlají spolupracovat například vlády Spojených států, Indie, Číny, Japonska, Británie, Francie nebo Německa.

Projekt má pomáhat se startem na trhu společnostem, které budou vymýšlet inovativní přístupy k získávání čisté energie.

11:40
Hollande: Důsledkům klimatických změn žádná země neunikne

Žádná země a žádná oblast není před důsledky změny klimatu chráněna, řekl francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu. Zdůraznil také, že do 12. prosince by měla být nalezena nová dohoda o omezení změn klimatu.

"Abychom vyřešili klimatickou krizi, nebudou už stačit dobrá předsevzetí a zbožná přání. Jsme blízko bodu zlomu. Paříž musí být začátkem dalekosáhlé změny. Nemůžeme již považovat přírodu za zdroj nevyčerpatelných zdrojů," upozornil Hollande.

"Zde v Paříži rozhodneme o samotné budoucnosti planety," řekl francouzský prezident.

11:52
Putin se s Erdoganem v Paříži nesetká

Se schůzkou prezidentů Ruska a Turecka Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana v Paříži během konference o klimatu se podle mluvčího Kremlu nepočítá, prezidenti se prý nesetkají. Putin se má v kuloárech sejít s americkým prezidentem Obamou.

Vztahy Turecka a Ruska se vyhrotily po sestřelení ruského letadla u syrsko-tureckých hranic a následném vyhlášením protitureckých sankcí.

12:00
Generální tajemník OSN: Dohoda musí být trvalá, doba hry s ohněm skončila

1130FRANCIE OSN OVZDUSI DIPLOMACIE KJOTSKY 823

K odvážným krokům vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Je to v zájmu každé země na konferenci, řekl a zdůraznil, že doba hraní s ohněm skončila.

Podle něj musí být dohoda o klimatu trvalá a není možné, aby bylo potřeba ji neustále znovu projednávat. Musí vyvažovat odpovědnost rozvinutých a rozvojových zemí. Musí být věrohodná - dnešní ambice musí být základem, a ne stropem budoucího úsilí, řekl pan Ki-mun.

Podle něj je klíčové, aby byl ustaven kontrolní mechanismus, který by každých pět let prověřoval dosažený pokrok.

12:13
Sobotka: Česko doufá, že konference bude úspěšná

Klimatické konference se v Paříži účastní i premiér Bohuslav Sobotka. "ČR stojí o to, aby byla konference úspěšná a vedla k reálnému snížení emisí skleníkových plynů," napsal premiér na svém twitterovém účtu. Se svým projevem na konferenci by měl Sobotka přijít na řadu kolem páté hodiny odpoledne.

12:29
Pařížský summit: Největší shromáždění světových vůdců v jeden den

Zatím nikdy nebylo ve stejnou dobu na stejném místě tolik šéfů států a vlád jako dnes na konferenci OSN o změně klimatu v Paříži, uvedla agentura AP. Mluvčí agentury OSN pro klima Nicholas Nuttall potvrdil, že to je největší shromáždění světových vůdců v jeden den.

Každoroční všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN také přitahuje světové státníky, ale debata je rozprostřena do několika dní a všichni politici nejsou na jednom místě najednou.

Společné foto všech státních představitelů, kteří se konference účastní:

13:00
Obama: Jsme poslední generace, která může se změnou klimatu něco udělat

"Jsme první generace, která pociťuje klimatické změny, a zároveň ta poslední, která s nimi může něco udělat," prohlásil americký prezident Obama ve svém projevu. 

"Žádná země, velká ani malá, není vůči důsledkům změny klimatu imunní," řekl Obama. Americký prezident dále zdůraznil, že Spojené státy si uvědomují svou odpovědnost jako druhý největší znečišťovatel ovzduší skleníkovými plyny.

13:35
Obama: Země skončí pod hladinou oceánů, pokud nebudeme jednat

"Jsme odpovědní za budoucnost planety a za to, jak budou žít následující generace," řekl americký prezident Obama ve svém projevu.

Americký prezident také před posluchači vykreslil vizi budoucnosti v případě, že by se lídři k žádným zásadním činům neodhodlali. Podle něj by to znamenalo, že některé země by skončily pod hladinou oceánu, jiné by trpěly katastrofálními povodněmi, suchy a neúrodou. Obama rovněž upozornil, že nečinnost by mohla způsobit uprchlickou vlnu, v níž by zoufalí lidé museli prchat z nejvíce postižených států.

13:42
Si Ťin-pching: Státy musí převzít více zodpovědnosti

Jednotlivé země musí dostat možnost, aby si v boji s klimatickými změnami zvolily svou vlastní cestu, řekl ve svém projevu čínský prezident Si Ťin-pching, jehož země vypouští do atmosféry nejvíce skleníkových plynů. 

Podle něj právě zahájeným summitem úsilí zúčastněných zemí teprve začíná a zodpovědnost musí převzít všichni, protože změny klimatu ohrožují celé lidstvo.

"Vyzývám všechny země, a ty rozvíjející se zvláště, aby přijaly větší zodpovědnost," uvedl čínský prezident. Zdůraznil ale také, že závazky ke snižování emisí skleníkových plynů musí být rozděleny spravedlivě.

13:51
Merkelová: Miliardy lidí upínají své naděje k tomu, čeho dosáhneme v Paříži

Dohoda z pařížské konference musí být široká, ambiciozní, spravedlivá a závazná, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Stejně tak by se země měly podle ní dohodnout na kontrolním mechanismu pro plány jednotlivých států.

"Je to otázka ekologické nezbytnosti, ale také ekonomického zdravého rozumu... Samotná budoucnost lidstva na tom záleží... Miliardy lidí upínají své naděje k tomu, čeho dosáhneme tady v Paříži," řekla Merkelová.

14:15
Putin: Rusko vévodí snahám o snižování energetické náročnosti.

Podle ruského prezidenta Putina by dohoda o klimatu měla být "globální a účinná, ale také rovná pro všechny". S dalšími řečníky se shodl, že "změna klimatu je jednou z nejvážnějších výzev, kterým lidstvo čelí".

Rusko podle Putina aktivně přispívá k řešení klimatických problémů, dokonce už překonalo závazky pro něj plynoucí z Kjótského protokolu, který by měla dohoda z Paříže nahradit.

"Od roku 1991 do roku 2012 Rusko výrazně snížilo své emise... a zároveň zdvojnásobilo HDP," nechal se slyšet Putin. Ruský prezident také zmínil, že Rusko má k dispozici nové technologie, které vedou ke snižování emisí, a že země je připravena se o ně podělit s ostatními státy.

14:35
Demonstrace nebo tisíce policistů v ulicích Paříže. Podívejte se, jak probíhá klimatický summit

Tisíce policistů v ulicích Paříže, státníci vyjadřující úctu památce obětí terorismu nebo demonstrace. Podívejte se, jak probíhá klimatická konference v Paříži.

Světelné efekty na Eiffelově věži během pařížské klimatické konference

15:10
Merkelová: Už to, že se konference koná, ukazuje, že jsme silnější než teroristé

1130JPP45 CLIMATECHANGE SUMMIT 1130 11Již tím, že jsme tady, jsme ukázali, že jsme silnější než teroristé, řekla německá kancléřka Merkelová na summitu OSN o klimatické změně, který se koná v Paříži brzy po teroristických útocích.

15:15
Obama se na summitu sešel s Putinem

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Vladimir Putin se sešli na okraj summitu o klimatické změně v Paříži. Napsala to agentura AFP s odvoláním na ruská média. 

Podle představitele Bílého domu Obama s Putinem jednali o krizi v Sýrii a o Ukrajině, napsala agentura Reuters. Podle Obamy se musí syrský prezident Bašár Asad vzdát moci v rámci přechodného politického období. Americký prezident také vyzval Putina, aby se zaměřilo na Islámský stát a ne na povstalce bojující proti Asadovu režimu, napsala AP.

Obama při setkání s Putinem zdůraznil potřebu diplomatického řešení krize na Ukrajině. Podle amerického prezidenta mohou být sankce proti Rusku odvolány, pokud bude Moskva dodržovat dohody z Minsku, uvedl představitel Bílého domu.

Agentura AP uvedla, že Barack Obama vyzval Vladimira Putina ke zmírnění napětí ve vztazích s Tureckem po tureckém sestřelení ruského letadla. Podle Bílého domu Obama vyjádřil politování nad smrtí ruského pilota.

15:35
Čína se zahalila do rekordně hustého smogu

Čínu v den začátku klimatické konference, ze které má vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, zasáhl rekordně hustý smog. Kritické znečistění postihlo Peking a další města na severu Číny.

Hustota znečišťujících částic dosáhla více než dvacetinásobku toho, co jako bezpečné stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí a je rovněž největším producentem skleníkových plynů. Jako taková by měla hrát na pařížské konferenci klíčovou úlohu.

1130DSB07 CLIMATECHANGE SUMMIT CHINA SMOG 1130 11

15:50
Erdogan: Odpovědnost musí nést rozvinuté země

Hlavní odpovědnost v boji s klimatickou změnou musí nést rozvinuté země, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Během dvou týdnů nadcházejících jednání v Paříži je prý především třeba vyjasnit otázku "společné, ale různé odpovědnosti" jednotlivých zemí.

15:59
Sobotka: Je dobře, že se summit nezrušil, nesmíme se nechat zastrašit

Premiér Bohuslav Sobotka dnes v Paříži stejně jako kancléřka Merkelová ocenil, že se klimatický summit koná navzdory bezpečnostní situaci po terotistických útocích.

Sobotka řekl, že bezpečnostní opatření ve Francii budou dostatečná a že policie a armáda ve Francii nic neponechaly náhodě.

"Na druhou stranu chci ocenit, že se summit nezrušil, nikam se nepřesouval. Myslím, že se zkrátka nesmíme nechat zastrašit, nesmíme se nechat donutit teroristy, abychom měnili svoje chování, a je dobře, že se v Paříži summit koná," poznamenal Sobotka.

16:35
Náš přístup ke klimatické změně je rozbitý, říká ekolog

lomborg bjorn"V roce 1997, kdy svět podepsal Kjótský protokol, skoro každý očekával, že to byl jen první krok směrem k velkým redukcím emisí. I tak jsou v Paříži představované škrty do roku 2030 pouze o třetinu vyšší, než slibovalo Kjóto. Pařížská úmluva bude stát svět ročně minimálně bilion dolarů, ale zajistí do konce století pouze maličkou redukci v teplotě," píše ve svém komentáři dánský ekolog a publicista Bjorn Lomborg. Celý text si můžete přečíst ZDE.

17:04
V Česku budou kvůli globálnímu oteplování stále teplejší zimy

Do roku 2040 má průměrná teplota vzduchu narůst minimálně o 1 °C a za pětapadesát let má potom stoupnout až o 2,5 stupně. Vyplývá to z letošní studie, kterou vytvořili odborníci z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity.

Podle expertů ubude mrazových a ledových dní. Teploty navíc v zimě nejvíc narostou hlavně v oblasti Šumavy, Podkrušnohoří, Krkonoš, Jeseníků či v Olomouckém kraji. “Znamená to výrazné snížení množství sněhu v horských oblastech,” uvedl jeden z autorů studie, docent Petr Pišoft.

17:16
Klimatického summitu se účastní rekordní počet 151 hlav států a vlád

Účastníci klimatického summitu

 Francouzský prezident François Hollande (první řada uprostřed), generální tajemník OSN Ban Ki-moon (čtvrtý v první řadě) a další státníci na fotografii k úvodnímu dni Světové klimatické konference 2015 (COP21) v Paříži.

17:25
Hrozby globálního oteplování v číslech

Až osmi procentům živočišných druhů hrozí vyhynutí, pokud globální teplota do roku 2010 stoupne o tři stupně.

17:31
Na klimatický summit dorazil také zakladatel Microsoftu Bill Gates

Na videu v rozhovoru s francouzskou ministryní životního prostředí Ségolène Royalovou a kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

17:56
Premiér Sobotka vystoupí se svým projevem se zpožděním

Premiér Sobotka by měl přijít na řadu se zpožděním kolem půl sedmé, protože program především vinou častého překračování časových limitů pro projevy nabral velké zpoždění.

18:40
Merkelová se na summitu sešla s Putinem

Podle mluvčího německé vlády s ním hovořila především o situaci v Sýrii a boji s organizací Islámský stát. Rozhovoru Merkelové a Putina o situaci na východní Ukrajině se zúčastnil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Před odjezdem z Paříže se kancléřka hodlá setkat ještě s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

18:48
Summit zahájil francouzsko-indickou solární alianci

K francouzsko-indické "solární alianci" se připojilo více než 70 zemí světa.

François Hollande vyzdvihnul důležitost přírodních zdojů energie: "Nové bohatství přijde z obnovitelných zdrojů, především ze solární energie."

"Slunce je zdrojem veškeré energie. Svět musí začít využívat solární energii - energii budoucnosti." dodal indický premiér Naréndra Módí.

19:29
Sobotka: Změna klimatu je velkou hrozbou

"Je to zásadní výzva současnosti a my všichni musíme spolupracovat, abychom zabezpečili budoucnost svou i našich dětí," řekl Sobotka k hrozbě globálního oteplování.

Český premiér se ve svém projevu ztotožnil s předchozími řečníky. Globální změna klimatu může podle něj vyvolat konflikty a eskalovat napětí. "Tomu musíme nutně předejít," zdůraznil ve svém proslovu na konferenci.

"Součástí smlouvy musí být všechny ekonomiky," vyzval v projevu. Jedině tak může být podle něj pakt efektivní. 

Premiér také stvrdil závazek do roku 2030 snížit emise škodlivin o 40 procent oproti roku 1990. 

Bohuslav Sobotka na Klimatickém summitu v Paříži

 

20:35
Sobotka uctil památku obětí pařížských atentátů

"Do Paříže se bez nadsázky sjela celá planeta na úrovni nejvyšších představitelů jednotlivých států. Já myslím, že to ukazuje, jak důležitým tématem jsou klimatické změny prakticky pro všechny kontinenty," řekl dnes na konferenci Sobotka.

Předseda české vlády využil návštěvy Paříže k uctění památky obětí atentátů u hudebního klubu Bataclan, kde položil kytici.

22:18
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž k pařížské klimatické konferenci končí. O dalším dění vás budeme informovat zítra. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist