Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích. Hollande v té souvislosti prohlásil, že by Německo vyslalo "velmi dobrý signál", kdyby se více vložilo do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS).
Merkelová poznamenala, že IS nelze "porazit slovy". "Proti Islámskému státu je třeba bojovat vojenskými prostředky," řekla Merkelová před pracovní večeří s Hollandem v Elysejském paláci. Takový postup přitom podle ní nevylučuje nezbytný politický proces.
Úkolem Německa je podle Merkelové promyslet, jak lze Francii podpořit. Nenaznačila ale, jak by se to mělo dít v Sýrii, kde Francie usiluje o vytvoření široké mezinárodní koalice proti IS.
Hollande potvrdil, že Francie očekává větší zapojení Německa do boje proti IS v Sýrii a Iráku. "Pokud by Německo mohlo jít dál, byl by to velmi dobrý signál," poznamenal Hollande. Ani on ale nebyl konkrétnější.
Média spekulují o možném nasazení německých průzkumných letounů Tornado, zatímco francouzské letectvo už přes rok podniká nálety na pozice IS v Iráku, a od září také v Sýrii, v rámci koalice v čele s USA.
Hollande ocenil ochotu Německa poslat více vojáků do západoafrického Mali, aby tak uvolnilo část francouzských ozbrojených sil pro boj proti terorismu.
Merkelová je dalším z představitelů světových mocností, s nimiž se Hollande postupně setkává, aby s nimi hovořil především o dalším postupu v boji proti IS.
"Každá z 27 členských zemí (EU) se rozhodla poskytnout Francii podporu, ať už formou přímé podpory v Sýrii, formou nepřímé podpory našim operacím v Levantě (východním Středomoří) nebo formou nepřímé podpory v ostatních oblastech, kde jsou nasazeny francouzské síly," prohlásil ve středu francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Ani on ale nekonkretizoval podobu pomoci.
Uprchlíci ze Sýrie by měli přebývat blíže své zemi, řekl Hollande
Oba státníci ve středu ale hovořili také o uprchlické krizi, aktuálním zhoršení vztahů mezi Ruskem a Tureckem po sestřelení ruského letounu nebo o nadcházející klimatické konferenci v Paříži.
Hollande řekl, že Evropa musí Turecku pomoct s uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí, aby mohli přebývat blíže své zemi. "Musíme jednat, musíme jednat i na evropské úrovni," prohlásil Hollande. Merkelová zdůraznila, že uprchlíci utíkají před stejným terorem, jemuž čelí Evropané.
Světové mocnosti se rovněž musí zasadit o to, aby se dále nezhoršovaly vztahy mezi Ruskem a Tureckem, řekl francouzský prezident, který má ve čtvrtek v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Merkelová s Hollandem ve středu na pařížském náměstí Republiky rovněž uctili památku obětí teroristických útoků z 13. listopadu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist