Radikální organizace Islámský stát prý nově zařadila ve svém nejnovějším propagandistickém videu Českou republiku mezi své úhlavní nepřátele v "koalici ďáblů". Extremisté vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí, jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby.

"Sčítáme vaše prapory. Podle našeho proroka jich bude 80. Pak vás nakonec sežehnou plameny války na pahorcích smrti," říká v záznamu hlas, který se zjevně inspiroval tónem, jakým se informuje o filmových novinkách.

"Shromažďujte své spojence. Kujte proti nám pikle a neskýtejte nám čas k oddechu. Náš spojenec je ale největší. Je to Bůh a všechna sláva patří jemu," dodává se v komentáři, podle kterého zvyšování počtu nepřátel bude v bojovnících IS jen znásobovat jejich víru.

Ve skupině údajné satanské koalice jsou fakticky všechny země NATO a státy arabské koalice, která se podílí na leteckých operacích proti IS. Zařazeno je mezi nimi i Rusko nebo Čína. Video bylo zveřejněno v několika jazykových mutacích, v angličtině a zřejmě i ve francouzštině, ruštině a turečtině.

Ministr vnitra Milan Chovanec na údajné vyjádření Islámského státu reagoval na twitteru slovy, že "není hanbou být na seznamu nejvyspělejších zemí světa". Dodal, že "tato válka se zákeřným a fanatickým terorismem nám je vnucená" a dodal, že ji vyhrajeme. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček k zařazení do "koalice ďáblů" podotkl, že "jsme v dobrém klubu". Prezident Miloš Zeman je známým kritikem islámských teroristů, nevyhýbá se ani kritice islámu.

Sobotka: Prohlášení IS nesmíme podcenit

Prohlášení Islámského státu není možné podcenit, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka. Tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost. Ministr vnitra Milan Chovanec propagandistické video označil za dosud nejviditelnější výpad teroristů vůči Česku. 

"Česká republika je už několik let součástí mezinárodní koalice, která aktivně bojuje proti Islámskému státu. Není důvod se divit, že si toho islamističtí radikálové všimli," uvedl ministerský předseda. "Nic nesmíme podcenit, včetně tohoto prohlášení. Policie a tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost," poznamenal.

Bezpečnostní informační služba (BIS) je podle svého mluvčího Jana Šuberta na možná rizika připravena už řadu let. "Náš pracovní režim je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti. Uděláme maximum, abychom náš stát uchránili před nebezpečím teroristického útoku. Potenciální riziko si velmi dobře uvědomujeme už pěknou řádku let," řekl Šubert. Hrozba podle něj vyplývá zejména ze spojenectví Česka s NATO a členství v mezinárodní protiteroristické koalici.

Ani podle Chovance není na prohlášení nic překvapivého. "Jsme na seznamu nejvyspělejších zemí světa, kterým fanatičtí teroristé vyhlásili válku už dávno. Jsem přesvědčen, že tuto válku vyhrajeme. Naše bezpečnostní opatření zůstávají i nadále posílená," napsal ministr.

"Představitelé tzv. Islámského státu sami říkají, že nejméně polovina jejich tažení proti nám je mediální kampaň. Teď si užívají své pochybné čerstvé popularity a snaží se zasáhnout co nejdál a vydržet co nejdéle. Připadá mi, že dokonce i reagovat na jejich velkohubé filmové klipy je chyba," poznamenal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Související