Turecká armáda v úterý sestřelila na hranici se Sýrií ruské vojenské letadlo Su-24. K zabití obou dvou pilotů se přihlásili Turkmenové. O jejich smrti informoval velitel turkmenských ozbrojenců. Oba piloti sestřeleného ruského letounu Su-24 se sice katapultovali, ale při seskoku padákem na ně ze země stříleli syrští povstalci.
#VIDEO: Footage emerges of alleged killing of two #Russian pilots by Turkmen gunfire https://t.co/yYKTBy9eyw pic.twitter.com/46CV0GUNag
— Hurriyet Daily News (@HDNER) 24. Listopad 2015
Kreml hovoří o vážném incidentu a trvá na tom, že stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor.
V Londýně sídlící organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) navíc oznámila, že v Sýrii byla sestřelena ruská helikoptéra pátrající po pilotech sestřeleného letounu. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásila jedna z povstaleckých skupin, helikoptéru prý zasáhla protitankovou střelou.
V provincii Latákíja, kam stroj dopadl, operuje ruská a syrská armáda. Letadlo se zřítilo na vesnici, kde žije turkmenská menšina. Na turecké straně hranice úlomky padajícího letadla zranily dva civilisty.
Naposledy bylo ruské letadlo sestřeleno Severoatlantickou aliancí v roce 1953.
Last downing of a Russian/Soviet plane by NATO was in 1953 https://t.co/BqfNQa0G0V
Turci ráno vyslali k hranici své stíhačky, protože se přiblížily údajně dva cizí stroje. Podle Ankary navzdory deseti varováním se jeden z letounů dostal do tureckého vzdušného prostoru a byl sestřelen.
Incident se stal v 09:20 středoevropského času a generální štáb turecké armády ani po několika hodinách nepotvrdil, že sestřelen byl ruský stroj. V oblasti operovala kromě ruských také syrská letadla.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil plánovanou středeční návštěvu Turecka. Za daných okolností je podle Lavrova jasné, že se nemůže ve středu v Istanbulu setkat se svým tureckým protějškem, jak se původně plánovalo. Ruská diplomacie současně nedoporučila turistům jezdit do Turecka, které je prý terorismem ohrožené stejně jako Egypt.
"To, co je nezbytné nyní zdůraznit, spočívá v růstu teroristických hrozeb, které plynou z tureckého území, a to bez ohledu na případ, který se dnes odehrál," řekl Lavrov v narážce na sestřelení ruského letounu.
"Kritická masa teroristických jevů na tureckém území není podle našeho hodnocení nikterak menší než v Egyptě. Samozřejmě našim občanů nedoporučujeme, aby nyní s turistickými či jinými cíli cestovali do Turecka," poznamenal ministr.
Ruský prezident Vladimir Putin se dle zpravodajské agentury Reuters nechal slyšet, že piloti v sestřeleném ruském letadle nikoho neohrožovali. Sestřelení letounu dále Putin označil za "bodnutí do zad" a doplnil, že incident bude mít závažné dopady na rusko-turecké vztahy.
Putin uvedl, že ruský letoun byl sestřelen na území Sýrie asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem.
"Ruské letadlo Su-24 sestřelila raketa vzduch-vzduch, kterou vypálil turecký stíhací letoun F-16", později doplnil Vladimir Putin. Ruské zdroje se dříve přikláněly k variantě rakety vystřelené ze země.
V Turecku o události byli informováni prezident a premiér a Ankara se obrátila na OSN a NATO.
Kvůli sestřelení ruského vojenského letounu se v 17 hodin středoevropského času uskuteční mimořádná schůzka Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. Požádala o to Ankara, informovala aliance.
"Na žádost Turecka dnes v 17 hodin zasedne mimořádně Severoatlantická rada. Cílem této mimořádné schůzky je, aby Turecko informovalo spojence o sestřelení ruského letounu," oznámila mluvčí NATO Carmen Romerová. Aliance prý situaci bedlivě sleduje a je ve spojení s tureckými úřady.
Soukromá televize Habertürk odvysílala záběry padajícího hořícího letadla. Na videu, které má k dispozici Anadolu, je vidět dva piloty s padáky klesající k zemi.
Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusy, že uplatní veškerá svá práva při obraně hranice. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře, jehož si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo kvůli ruským útokům na pohraniční vesnice.
Spolu s velvyslancem byl povolán také vojenský atašé ruského velvyslanectví, jemuž Turci řekli, že ruská armáda operuje příliš blízko turecké hranice a zvyšuje tím možnost, že Turecko bude muset bránit své území. Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Navíc prý útoky nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.
Turecko zveřejnilo mapu, na které je patrné, kde přesně mělo ruské letadlo narušit vzdušný prostor země.
Turkish military releases flight path, claims #Russia ’s downed warplane Su-24 violated its airspace pic.twitter.com/ubvrDy8vxu
— CCTVNEWS (@cctvnews) 24. Listopad 2015
Turecká letadla už intervenovala proti Rusům 3. října, kdy přinutila ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, aby se obrátilo zpět do Sýrie. Moskva tehdy incident vysvětlovala tím, že v oblasti panovalo špatné počasí. V dalším případě 16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad územím Turecka.
Šéf NATO Jens Stoltenberg již dříve upozornil Rusko, že průniky jejich bojových letounů do vzdušného prostoru Turecka jsou extrémně nebezpečné a nepřijatelné.
Sestřelení ruského útočného letounu Su-24
Warplane falling over Mount Turkmen in Latakia. #Syria
pic.twitter.com/PzW3kSwAYR
— Rami (@RamiSafadi93) 24. Listopad 2015
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist