Spojené státy do Evropy v dohledné době vyšlou bojové stíhačky F-22. S odvoláním na zástupkyni Pentagonu Deborah Jamesovou o tom v úterý informovala agentura Reuters. Rozmístění letadel v Evropě má být součástí snahy podpořit východoevropské členské země Severoatlantické aliance (NATO), které se obávají agresivní politiky Ruska.

Jamesová neuvedla konkrétní počet, datum rozmístění ani zemi, v níž by měly stíhačky působit. "Ruská vojenská aktivita na Ukrajině nám a našim evropským spojencům stále dělá velké starosti," vysvětlila Jamesová.

Rozmístění stíhaček v Evropě umožní podle náčelníka štábu letectva Marka Welshe Jamese společná cvičení s evropskými partnery z NATO, při nichž si američtí piloti budou moci ověřit možnosti spolupráce i schopnost F-22 komunikovat s jinými bojovými letouny. Pilotům prý pomůže i získání zkušeností s létáním nad evropským terénem.

Americké letectvo v minulosti letouny F-22 umístilo například v Japonsku nebo v Jižní Koreji. Poprvé byl v boji použit tento typ bojové stíhačky v září 2014 během koaličních náletů na pozice organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. USA mají celkem asi 180 těchto strojů.