Severoatlantická aliance by se podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého mohla zapojit do globální koalice proti Islámskému státu.

V rozhovoru pro HN Šedivý uvedl, že velkou výzvou však bude najít v tomto směru rovnováhu vůči Rusku. To může na jednu stranu přispět k boji s Islámským státem, zároveň by se ale nemělo zapomenout na jeho agresivní jednání proti Ukrajině.

Co znamená sestřelení ruského letadla tureckou stíhačkou pro spojence Turecka v NATO, jako je Česká republika?

V alianci zatím nemáme k tomuto incidentu detailní informace. Předpokládáme, že Turecko nám je během dneška poskytne. Pokud se ukáže, že Rusko narušilo vzdušný prostor Turecka a tím i aliance a že ruský letoun byl opakovaně varován, byla by turecká reakce v souladu s Chartou OSN. Celá situace je poněkud paradoxní ve světle toho, že zítra má do Ankary přijet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jednat o spolupráci při řešení syrského konfliktu. (Ministr Lavrov ještě během úterka cestu do Turecka zrušil - pozn. red.) Je také zajímavé, že po prvním incidentu tohoto druhu na začátku října, který ovšem neskončil sestřelením, Moskva tvrdila, že s Ankarou vytvořila komunikační kanál, který měl napříště zamezit těmto situacím. Ovšem turecká strana informaci nepotvrdila.

Je Severoatlantická aliance připravena na boj proti terorismu?

NATO není primárně zaměřeno na boj proti terorismu. Francie také ani v případě lednového útoku proti Charlie Hebdo, ani nyní po 13. listopadu nepožádala NATO o jakákoliv nadstandardní jednání Severoatlantické rady. Naopak, francouzský kolega nám dokonce bezprostředně po útocích sdělil, že nebude žádat o konzultace v rámci článku 4 Washingtonské smlouvy, který mohou využít spojenci v ohrožení, ani o aktivaci článku 5 o kolektivní obraně při napadení člena Aliance.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.