Severoatlantická aliance by se podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého mohla zapojit do globální koalice proti Islámskému státu.
V rozhovoru pro HN Šedivý uvedl, že velkou výzvou však bude najít v tomto směru rovnováhu vůči Rusku. To může na jednu stranu přispět k boji s Islámským státem, zároveň by se ale nemělo zapomenout na jeho agresivní jednání proti Ukrajině.
Co znamená sestřelení ruského letadla tureckou stíhačkou pro spojence Turecka v NATO, jako je Česká republika?
V alianci zatím nemáme k tomuto incidentu detailní informace. Předpokládáme, že Turecko nám je během dneška poskytne. Pokud se ukáže, že Rusko narušilo vzdušný prostor Turecka a tím i aliance a že ruský letoun byl opakovaně varován, byla by turecká reakce v souladu s Chartou OSN. Celá situace je poněkud paradoxní ve světle toho, že zítra má do Ankary přijet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jednat o spolupráci při řešení syrského konfliktu. (Ministr Lavrov ještě během úterka cestu do Turecka zrušil - pozn. red.) Je také zajímavé, že po prvním incidentu tohoto druhu na začátku října, který ovšem neskončil sestřelením, Moskva tvrdila, že s Ankarou vytvořila komunikační kanál, který měl napříště zamezit těmto situacím. Ovšem turecká strana informaci nepotvrdila.
Je Severoatlantická aliance připravena na boj proti terorismu?
NATO není primárně zaměřeno na boj proti terorismu. Francie také ani v případě lednového útoku proti Charlie Hebdo, ani nyní po 13. listopadu nepožádala NATO o jakákoliv nadstandardní jednání Severoatlantické rady. Naopak, francouzský kolega nám dokonce bezprostředně po útocích sdělil, že nebude žádat o konzultace v rámci článku 4 Washingtonské smlouvy, který mohou využít spojenci v ohrožení, ani o aktivaci článku 5 o kolektivní obraně při napadení člena Aliance.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.