Francouzská vláda kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením zakázala zeleným demonstraci proti klimatickým změnám.
"Před několika dny se francouzská vláda rozhodla zakázat nenásilný pochod, který jsme organizovali u příležitosti klimatické konference v Paříži," řekl Thomas Gits, předseda mezinárodní organizace IYNF, která na pořádání pochodu spolupracovala.
IYNF chtěla poskytnout českým sympatizantům zelených možnost podílet se na demonstracích přímo v hlavním městě.
Proto zajistila autobus, který by asi 40 Čechů do Paříže odvezl.
Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením ve Francii, která zahrnují zákaz veškerých veřejných shromáždění a demonstrací, museli plány změnit.
"Všechny akce pořádané neziskovými organizacemi jsou zakázané, kvůli bezpečnosti. Přitom třeba vánoční trhy na Champs-Elysées se konat budou. Nerozumíme tomu," řekl Gits.
Zelený autobus se přesto neruší. Místo Francie ale zamíří do belgického Ostende, kde se koná další akce organizovaná zelenými. Prvotně plánovaný Brusel museli zamítnout kvůli zákazu vycházení, který tamější vláda vyhlásila tento víkend.
IYNF se ale ani svého původního programu nechce vzdát. Proti klimatickým změnám chtějí pochodovat francouzskému zákazu i teroristickým útokům navzdory. "Uvědomujeme si, že environmentální změny jsou daleko důležitějším problémem. Takže se nenecháme odradit," vysvětlil Gits.
Proto z Belgie zamíří autobus s částí těch, kteří se demonstrace účastnit chtějí, do Paříže. Jestli francouzská policie skupinu zelených aktivistů přes své, v tomto okamžiku ostražitě hlídané hranice, pustí, zatím nikdo netuší.
IYNF přesto ve svém newsletteru všechny účastníky varuje před možným nebezpečím. "Demonstrace se účastníte na svou vlastní zodpovědnost. Pokud bude někdo zatčen kvůli civilní neposlušnosti, nemůžeme čekat. Autobus odjede bez vás," varuje organizace.
Pochody proti environmentálním změnám v Paříži a Belgii proběhnou v rámci globální iniciativy, kterou zorganizovali sympatizanti zelené politiky. Tuto neděli se bude po celém světě konat více než 150 pochodů proti klimatickým změnám a dalších asi 1500 přidružených akcí a happeningů.
Akce se konají v reakci na zahájení klimatické konference COP 21 pod patronátem organizace OSN UNFCCC, která by se měla zaměřit hlavně na omezení emisí oxidu uhličitého (CO2).
Dohoda, která ze summitu vzejde, by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997. Jde o jeden z nejambicióznějších environmentálních projektů, který by měl zavázat státy k menšímu znečišťování ovzduší.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist