Strůjce atentátů v Paříži Abdelhamid Abaaoud je mrtvý. Francouzská prokuratura potvrdila, že jeho tělo bylo identifikováno mezi zabitými během středečního zásahu v Saint-Denis. To, že se jedná o Abaaouda, odhalily otisky prstů.
Nizozemská vláda jedná o možnosti zmenšení Schengenu. Ten by podle nich měl zahrnovat jen pět zemí. Vznik "mini-Schengenu" by ale znamenal porušení smlouvy zaručující volný pohyb uvnitř schengenského prostoru, který nyní tvoří 26 evropských států. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že jeho nizozemský kolega mu tuto myšlenku předestřel. Německo tím prý ale nadšeno není.
Slovenská policie po pátečních útocích v Paříži zadržela skoro dvacet osob. Většinou se jednalo o imigranty. Mezi zadrženými byl rovněž občan Saúdské Arábie, který v zemi kromě jiného testoval bezpilotní letouny. "Po informaci z období před několika dny, kdy dal dohromady a vyzkoušel létající prostředky většího rozměru, došlo k jeho zadržení. Jeho chování vykazuje podezřelé aktivity," řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Francouzský parlament ve čtvrtek schválil prodloužení výjimečného stavu, který prezident François Hollande v pátek vyhlásil kvůli teroristickým útokům v Paříži. Nyní bude trvat tři měsíce. O prodloužení výjimečného stavu se bude ještě v pátek hlasovat v Senátu. Pokračovat bude také vyšetřování atentátů a identifikace mrtvých ze středeční policejní razie na jednom z pařížských předměstí. Hollande také vyzval OSN ke zničení Islámského státu a nařídil intenzivnější letecké útoky na jeho území.
Premiér Manuel Valls ve čtvrtek během žádosti o prodloužení výjimečného stavu uvedl, že Francii hrozí nebezpečí možného biologického nebo chemického útoku.
Vyhlášení výjimečného stavu umožňuje především provádět policejní razie bez soudního povolení. Do středečního odpoledne jich francouzské bezpečnostní složky v rámci zvláštního režimu provedly už více než 400. Zadržely při nich 60 osob a desítky zbraní. Očekává se, že zákonodárci návrh prodloužení výjimečného stavu rychle podpoří.
V Belgii proběhlo ve čtvrtek šest razií, které byly zaměřeny mimo jiné i na Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských útočníků. Výsledkem je devět zadržených osob.
Americké ministerstvo zahraničí mezitím varovalo, že potenciálním cílem teroristických útoků v oblasti Říma a Milána se může stát bazilika svatého Petra ve Vatikánu, milánská katedrála či operní dům La Scala. Rovněž jsou prý ohrožena místa jako kostely, synagogy, restaurace, divadla a hotely, uvedla agentura AP.
Ambasáda USA v Římě ve čtvrtek zveřejnila "výzvu týkající se bezpečnosti určenou americkým občanům". Říká se v ní, že "teroristické skupiny by mohly použít podobné metody jako nedávno v Paříži".
"Italské úřady si jsou vědomy toho, že takové hrozby existují," dodala ambasáda. Americké občany vyzvala, aby "zůstali ostražití a všímali si svého okolí". Podle rozhlasové stanice RAI nicméně neexistují "žádné přímé náznaky konkrétních hrozeb".
On-line reportáž
Dobré ráno, dnes opět sledujeme vývoj událostí po útocích v Paříži on-line.
- Při policejním zásahu ve francouzské čtvrti Saint-Denis zemřeli tři lidé, další dva jsou zraněni.
- Podle médií byl mezi mrtvými i strůjce pátečních atentátů Abdelhamid Abaaoud. Policie to ale nepotvrdila.
- Na místě se odpálila také sebevražedná atentátnice. Pás výbušnin měla připevněný na těle.
- Policie zadržela 29 lidí včetně muže, který teroristům pronajal byt.
Čínský prezident Si Ťin-pching odsoudil vraždu čínského rukojmího, o kterém informoval Islámský stát (IS). Peking prý pachatele tohoto činu požene před soud. Islamisté o smrti Číňana a ještě norského rukojmího napsali ve středu ve svém propagandistickém časopise.
Čínské ministerstvo zahraničí v dnešním krátkém prohlášení poprvé potvrdilo identitu rukojmího, když ho nazvalo jeho jménem Fan Ťing-chuej s tím, že byl "krutě zavražděn". Fan Ťing-chuej byl padesátiletý pekingský konzultant, který žil na předměstí čínské metropole. Proč se rozhodl odjet na Blízký východ, není jasné.
Útočník, který ve středu zastřelil dva bosenské vojáky a několik dalších osob zranil, spáchal sebevraždu poté, co policisté obklíčili jeho dům na předměstí Sarajeva. Informovala o tom agentura Reuters.
Střelec identifikovaný jako Enes Omeragić na vojáky zaútočil automatickou puškou v sázkové kanceláři nedaleko kasáren na sarajevském předměstí Rajlovac. Když z místa činu utíkal, vystřelil rovněž na autobus, kde zranil dalšího vojáka.Omeragić byl podle svědků radikální islamista.
Newyorská policie i americká tajná služba FBI nemají žádné informace o tom, že by New Yorku hrozilo nějaké konkrétní nebezpečí. Oznámily to v reakci na zveřejnění videozáznamu, na kterém islamisté naznačují, že dalším potenciálním terčem útoků podobných těm pařížským by se mohlo stát právě nejlidnatější americké město.
"Některé části videozáznamu nejsou nové, na videu je opět řečeno, že New York zůstává hlavním terčem pro teroristické útoky," uvedl newyorský policejní komisař Stephen Davis. "I když v současné době neexistuje konkrétní hrozba městu, zůstáváme velmi ostražití," dodal.
Žena, která odpálila ve středu ráno výbušninu na svém těle při policejním zásahu v Saint-Denis, se jmenuje Hasna Aitboulahcenová. Má občanství Francie i Maroka, podle dostupných informací je sestřenicí Abdelhamida Abaaouda. Není jasné, zda někdy navštívila Sýrii.
Západ a Rusko řeší, co s Asadem. V boji proti islamistům potřebují získat syrské povstalce
Stále na útěku je šestadvacetiletý Belgičan Salah Abdeslam, jeden z atentátníků, kteří v pátek vraždili v Paříži. V bytě v Saint-Denis nebyl. Francouzské úřady varovaly, že se pravděpodobně nachází ve Španělsku.
Letadlo z Varšavy do egyptského turistického resortu Hurghada nouzově přistálo v bulharském Burgasu. Důvodem byla teroristická hrozba. Podrobnosti zatím nejsou známy. Připomeňme, že 31. října havarovalo letadlo ruské společnosti Metrojet na Sinaji. Vyšetřování ukázalo, že teroristé umístili na palubu výbušninu.
Podle serveru novinite.com jeden z cestujících v polském letadle tvrdil, že na palubě je bomba. Po přistání v Burgasu bulharská policie evakuovala letadlo a ověřuje identitu všech pasažérů.
Vůdci zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kteří se sešli na summitu pořádaném na Filipínách, dnes vyzvali vlády, aby naléhavě zvýšily spolupráci v boji proti terorismu.
Rusko je podle Francie otevřeno spolupráci v boji proti Islámskému státu v Sýrii, píše agentura AFP. Americký prezident Barack Obama se zároveň nechal slyšet, že syrský prezident Bašár Asad by měl odstoupit, aby ukončil občanskou válku v Sýrii.
#BREAKING: France says Russia open to cooperation in fight against Islamic State in Syria
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
"Rodící se široká koalice proti Islámskému státu bude nejdříve muset vyřešit otázku, co udělat se současným syrským prezidentem Bašárem Asadem," píše ve svém článku i Ondřej Soukup. Dokud Asad neodejde, není naděje, že by se proti Islámskému státu postavili syrští povstalci. Bez jejich pozemní operace to ale nepůjde. Více čtěte ZDE.
Ve francouzském úředním věstníku vyšla vyhláška o rozšíření výjimečného stavu na zámořská území, informovala televize BFM TV. Od čtvrteční půlnoci tak platí i na Guadeloupe, Guyaně, Martiniku, Réunionu či Saint-Martinu.
Francouzský parlament navíc ve čtvrtek čeká jednání o prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce, jak po útocích požaduje prezident Hollande.
Podle agentury Reuters nenašla bulharská policie v letadle, které nouzově přistálo v Burgasu, žádné výbušniny. Podle serveru novinite.com jeden z cestujících v polském letadle tvrdil, že na palubě je bomba.
"Ještě před dvěma týdny se zdálo, že aktivní ruský vpád do války v Sýrii dál rozštěpí beztak nejednotnou koalici proti Islámskému státu, po útocích ve Francii se naopak Rusko stává klíčovým partnerem v antiteroristickém boji. A to nejen proto, že i nedávný výbuch letadla nad Sinajem mají pravděpodobně na svědomí islamisté z IS," píše komentátor HN Petr Fischer. Více čtěte ZDE.
Na internetovou stránku vánočního trhu německého města Friedrichsdorfu zřejmě pronikli islamisté. Místo informací k trhům na ní vyvěsili výhrůžný vzkaz. Podle agentury DPA se k počítačovému útoku přihlásila skupina Kybernetická armáda mudžáhidů.
Hackeři na napadeném webu tvrdí, že patří k teroristické síti Al-Káida. V anglicky psaném textu vyzývají, aby "muslimové a mudžáhidé" v Sýrii byli ponecháni na pokoji. Vzkaz doprovází arabská hudba.
Nejnovější násilí v ulicích Paříže spolu s vyhrožováním bombovými útoky na letadla společnosti Air France vyděsilo světový turistický průmysl. Své rezervace ruší především návštěvníci z Číny, Japonska a USA, kteří jsou citliví na výkyvy v bezpečnosti a v metropoli po atentátech stornovali až 100 procent svých rezervací, píše pro
S tím, jak turisté ruší své zájezdy do Francie, mohou výrazně poklesnout i tržby obchodníků. Navíc se tak děje v klíčovém předvánočním období. Více čtěte zde.
List The New York Times píše, že mezi útočníky bylo pět Francouzů a jeden Belgičan.
Known nationalities of Paris attackers - @conradhackett
French: 5
Belgian: 1
Syrian: 0
https://t.co/NY8Mv26VFS pic.twitter.com/7IbZxrG5UI
— Conflict News (@Conflicts) 19. Listopad 2015
Belgie zřejmě změní své zákony, aby bylo možné soudit či vyhostit radikální duchovní, uvěznit džihádisty ze Sýrie a zakázat anonymní SIM karty.
Francouzský premiér Manuel Valls podle agentury Reuters prohlásil, že prodlouží výjimečný stav o tři měsíce. Valls zároveň uvedl, že je možné, že teroristé v budoucnu mohou použít i chemické zbraně.
#BREAKING: French PM warns of risk of chemical, biological attack
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
V jihofrancouzském Marseille byla nožem napadena muslimka, která na sobě měla závoj, informoval ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Podle něj jde o další ze "zbabělých zločinů" z nenávisti. Nedlouho předtím byl trojicí údajných stoupenců Islámského státu pobodán učitel ze židovské školy.
Cazeneuve Francouze vyzval, aby si vzpomněli na "hodnoty republiky".
Pod troskami v třetím patře budovy v Saint-Denis, kde ve středu proběhla rozsáhlá policejní razie, mohou být ostatky třetího teroristy.
Rádiu Europe 1 to řekl Georges Salinas, zástupce velitele zvláštních policejních sil BRI.
Belgická policie rozjela v Bruselu sérii dalších razií. Podle ní souvisí s jedním z pařížských útočníků Bilalem Hadfim.
Německo by se mělo zapojit do náletů proti radikálnímu Islámskému státu (IS). Ve čtvrtek k tomu vyzvali poslanci vládních konzervativců i sociálních demokratů. Německé letectvo potvrdilo, že potřebné kapacity pro spolupráci při vzdušné operaci na Blízkém východě má. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se ale k návrhu staví zdrženlivě.
Případ Vladimíra Heřmana, který v červenci s šibenicemi a nápisy "za vlastizradu" demonstroval proti islámu, se zřejmě dostane před soud. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dostal v pondělí od policejního prezidenta Tomáše Tuhého informaci, že státní zástupce šibenice vyhodnotil jako porušení zákona. "Pokud je ta šibenice provázena nějakými nenávistnými projevy nebo hesly, tak je to de facto trestný čin," prohlásil Chovanec.
Více čtěte v článku zde.
Podle belgického premiéra Charlese Michela je země připravena utratit 400 milionů eur k boji proti radikálním islamistům. Peníze by měly být použity k posílení zpravodajských služeb a na sledování potenciálních radikálů.
Francouzský premiér podle očekávání požádal parlament o prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce. Země podle něj čelí "nové válce".
Podle francouzského premiéra Vallse existuje "nebezpečí", že extremisté mohou použít chemické a biologické zbraně na cíle ve Francii. Řekl to ve čtvrtek ráno při oznámení prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce.
Jedna z ranních razií v Bruselu - ve čtvrti Laeken - míří na Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských útočníků, uvedla belgická prokuratura.
Abdeslam před policií prchá od pátku. Informace kolem možného místa jeho pobytu se rozcházejí. Kromě Belgie se hovoří o Itálii či Španělsku.
Je pravděpodobné, že po Paříži přijdou další útoky. Prohlásil to ředitel Evropského policejního úřadu Rob Wainwright.
Reportéři ruské televize NTV sdělili, že byli napadeni a okradeni neznámými mladíky v belgickém Molenbeeku. Stalo se tak v době, kdy reportér Konstantin Panyushkin a jeho kameraman pátrali po přátelích a příbuzných jednoho z pařížských útočníků Bilala Hadfii.
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve čtvrtek vyzvala vlády ve světě, aby neoslabovaly, ale naopak posilovaly ochranu uprchlíků. Kritizuje přitom snahy mimo jiné české, polské a slovenské vlády spojovat nedávné útoky v Paříži s uprchlickou krizí. Obavy, aby hrstka extremistů nezneužila uprchlické vlny, by neměly vlády zbavovat odpovědnosti za ochranu běženců v nejisté době, uvádí organizace.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ve čtvrtek nepřijela na návštěvu Prahy i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo). Mogheriniová se měla setkat mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Oficiálně uváděným důvodem pro odložení její čtvrteční návštěvy je zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
"Je rozumné předpokládat, že další útoky jsou pravděpodobné," prohlásil ředitel Evropského policejního úřadu Rob Wainwright v Evropském parlamentu. "Islámský stát je nejvážnější teroristickou hrozbou, jíž Evropa za posledních deset let čelí."
Slyšení se uskutečnilo den před mimořádným zasedáním ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU. Ti budou v pátek debatovat o opatřeních po pátečním krveprolití v Paříži.
Srbsko a Makedonie začaly povolovat přechod přes svoje území jen uprchlíkům ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podobné opatření začalo zřejmě už ve čtvrtek uplatňovat Slovinsko. Všichni ostatní migranti jsou od srbských a makedonských hranic vraceni zpět, dodala mluvčí UNHCR.
Více čtěte v článku zde.
Kanadská policie zadržela čtyřiadvacetiletého obyvatele Montrealu, který ve videu na internetu vyhrožoval v masce filmového zloducha a s pistolí v ruce, že zabije každý týden jednoho Araba, aby očistil provincii Québec.
Jesse Pelletier setrvá za mřížemi přinejmenším do pondělka, kdy se má rozhodnout o jeho případném propuštění na kauci, uvedl server Le Huffington Post.
Francouzský fotbalový trenér Arsene Wenger, jenž působí v Arsenalu Londýn, ocenil nasvícení londýnského stadionu Wembley do barev francouzské trikolory během přátelského zápasu obou zemí. Podle něj se tak ukázala "třída" Angličanů.
Arsene Wenger speaks of Paris shock and thanks English football for "solidarity": https://t.co/AJwJK3AMky pic.twitter.com/28wvCUAjp7
— Sky Sports Football (@SkyFootball) 19. Listopad 2015
"Islámský stát proti nám zahájil válku," uvedl francouzský prezident Francois Hollande během svého projevu v Chiracově nadaci v Paříži.
"Francouzští policisté jsou v první linii této války," dodal prezident.
Úřad francouzského premiéra Manuela Vallse upřesnil, že hrozba chemického či biologického útoku není nová informace, ale "jen výsledek pozorování".
Útočník, který ve středu zastřelil dva bosenské vojáky a několik dalších osob zranil, spáchal sebevraždu poté, co policisté obklíčili jeho dům na předměstí Sarajeva. Bosenská prokuratura oznámila, že útok vyšetřuje jako teroristický akt. Střelec identifikovaný jako Enes Omeragić na vojáky zaútočil automatickou puškou v sázkové kanceláři nedaleko kasáren na sarajevském předměstí Rajlovac.
Část francouzských poslanců neuspěla s návrhem, aby vláda mohla kontrolovat veškeré noviny, rozhlasové stanice a kina. Zdůvodňovali to tím, že například během lednového útoku na časopis Charlie Hebdo média zveřejňovala nepravdivé informace, čímž "mohla ohrozit životy".
Lorsque nous aurons le temps, il faudra nous "intéresser" aux vingt et un signataires de cet amendement retiré... pic.twitter.com/MYplOBjWmC
— guy birenbaum (@guybirenbaum) 19. Listopad 2015
Situaci v Sýrii okomentoval politický geograf a komentátor Hospodářských novin Michael Romancov.
RF v Sýrii vyzkoušela novou raketu https://t.co/n3qiKGwBPJ přijde mi to, jako jít s kladivem na komára...
— Michael Romancov (@MichaelRomancov) 19. Listopad 2015
There r more than 56,000 #ISIS-affiliated Twitter accounts & 110+ #Telegram Channels with thousands of Supporters. pic.twitter.com/CsvcKPP7JA
— Anonymous (@GroupAnon) 19. Listopad 2015
Parlament ve Francii schválil prodloužení výjimečného stavu o tři měsíce.
#URGENT - Feu vert de l'Assemblée nationale à la prolongation de l'état d'urgence pour… https://t.co/jrjOTcRxmx pic.twitter.com/b8o01h91gg
— FRANCE 24 Urgent (@UrgentF24) 19. Listopad 2015
"Rusko je připraveno spolupracovat se západní koalicí proti IS, pokud bude respektována syrská suverenita," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
#BREAKING Russia ready to work with West's anti-IS coalition if it respects Syria 'sovereignty': Lavrov
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
Americká FBI varuje Itálii před možným útokem IS. Cílem by mohly být metropole Milán a Řím. Italská policie již pronásleduje pět podezřelých osob.
#BREAKING: #FBI warns #Italy of possible #ISIS attacks in Milan and Rome; Italian police hunting down 5 suspects pic.twitter.com/ZpxjqVMfQZ
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) 19. Listopad 2015
Čtvrteční razie v belgickém Bruselu skončila. Byl při ní zadržen jeden člověk, který bude nyní podroben výslechu.
Německo a Rakousko žádají spravedlivé rozdělování běženců mezi členské státy Evropské unie a zlepšení ochrany vnějších hranic osmadvacítky. Novinářům to řekli německá kancléřka Angela Merkelová a její rakouský protějšek Werner Faymann před zahájením čtvrtečního jednání v Berlíně. Faymann také uvedl, že "jednoduchá řešení" na vnitřních hranicích unie (mezi jednotlivými unijními státy) nemohou fungovat.
Polish airlines says passenger bomb threat was a joke: https://t.co/lh6Zzyvvvn pic.twitter.com/1YlSGjXYQH
— Reuters Top News (@Reuters) 19. Listopad 2015
Francouzská rada muslimského vyznaní (CFCM) informovala, že od pátečních útoků v Paříži, eviduje nejméně 24 případů protimuslimské agrese. Ve dvou případech se jednalo o útok na zahalené ženy, uvedla BFM TV.
Prezident Hollande komentoval na svém Twitteru schválení prodloužení výjimečného stavu parlamentem: "Francie odpoví na nenávist bratrstvím, na teror právem a na fanatismus nadějí. Tím, že bude jednoduše Francií."
La France répondra à la haine par la fraternité, à la terreur par le droit, au fanatisme par l’espérance. En étant tout simplement la France
— François Hollande (@fhollande) 19. Listopad 2015
Hlavní strůjce atentátů v Paříži Abdelhamid Abaaoud je podle vyšetřovatelů mezi zabitými během středeční razie. Byl identifikován pomocí otisků prstů.
BREAKING: French prosecutors: suspected mastermind of Paris attacks killed in police raid.
— The Associated Press (@AP) 19. Listopad 2015
The Economist ukazuje, jak lidé ve světě vyhledávali informace o útocích v Paříži a Bejrútu. V libanonské metropoli minulý týden zemřelo přes čtyřicet lidí. Ve Francii 129.
#AllLivesMatter? Our empathy map shows global web searches for "Beirut" and "Paris" https://t.co/mQCXBzPzkp pic.twitter.com/v4DtOi1HFM
— The Economist (@TheEconomist) 19. Listopad 2015
#Breaking: #ISIS 'mastermind' #AbdelhamidAbaaoud's body identified, was killed in yesterday's op. in #SaintDenis pic.twitter.com/0hTsXE7HZT
— Anna Ahronheim (@AAhronheim) 19. Listopad 2015
Francouzští poslanci povolili vládě, aby - v rámci výjimečného stavu - mohla blokovat webové stránky či účty na sociálních sítích, které obhajují terorismus.
Muslimská rada Británie zopakovala, že militantní extremisté nepředstavují islámskou víru. Světové společenství zároveň vyzvala, aby v této neklidné době stálo při sobě.
Na mimořádném pátečním setkání EU se zřejmě bude diskutovat o zcela zásadní věci, která by změnila pohyb po Evropě. Několik západních zemí má podle britského tabloidu Daily Mail navrhnout výrazné zmenšení schengenského prostoru.
V rámci plánu na záchranu Evropy mají být z Schengenu vyloučeny některé jižní a východní státy Evropy. Podle Daily Mailu v pátek navrhnou, aby byly ze Schengenu vyřazeny Itálie, Španělsko, Maďarsko, Slovensko a Polsko.
Iniciátory tohoto kroku jsou mimo jiné Belgie, Francie nebo Německo. Zmenšením Schengenu chtějí západní země zachránit volný pohyb po Evropské unii, který je v současné uprchlické krizi v ohrožení.
Mýtné brány na silnicích mezi Paříží a Bruselem obsadily těžce ozbrojené policejní hlídky, hlásí BBC.
Česko po útocích v Paříži zatím nemá signál, že by muselo čelit teroristické hrozbě. Tuzemská policie je ve stálém kontaktu se zahraničními kolegy, řekl ve čtvrtek ČTK policejní prezident Tomáš Tuhý. Policie a tajné služby již v noci na sobotu bezprostředně po útocích přijaly zvýšená bezpečnostní opatření. Týkají se například ostrahy některých budov nebo letiště.
Na Twitteru se objevují zprávy, že provoz na francouzsko-belgických hranicích byl v obou směrech omezen. Auta mohou z každé strany jet pouze v jednom pruhu. Policie některé vozy zastavuje.
Traffic reduced to one lane at Franco-Belgian border in both directions, police stopping the occasional vehicle #ParisAttacks
— Piers Scholfield (@inglesi) 19. Listopad 2015
Tunisko je vděčné českým úřadům, že po atentátech v Tunisku nežádaly občany, aby tam přestali jezdit, jak to mylně učinily jiné státy. V rozhovoru s ČTK to ve čtvrtek řekl tuniský ministr zahraničí Tájib Bakkúš, který je na pracovní návštěvě v Praze. Terorismus podle ministra nelze obdarovávat útěkem před ním, je třeba mu čelit a žít normálně dál. V Tunisku letos při dvou atentátech v březnu a v červnu zahynulo šest desítek, lidí, z nichž naprostá většina byli turisté.
"Utéci, to je nejlepší dárek teroristům. Mají snad nyní lidé po atentátech v Paříži přestat jezdit do Paříže nebo do Francie? Ne, terorismu je třeba čelit a žít normálně dál. Kdo prchá před terorismem, dává mu dar. Umřít se může kdekoli. Terorismus chce zasáhnout ekonomiku, cestovní ruch, sociální smír," řekl ministr.
Hasna Aitboulahcenová, sestřenice Abdelhamida Abaaouda, která se během středeční policejní razie v Saint-Denis odpálila.
GRAND ANGLE - Hasna Aitboulahcen, la première femme kamikaze en France https://t.co/QssUylcV1d pic.twitter.com/TH87xe1LjY
— BFMTV (@BFMTV) 18. Listopad 2015
Iniciátorem plánu na zmenšení Schengenu je Nizozemsko. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že jeho nizozemský kolega mu tuto myšlenku předestřel. Německo tím prý ale nadšeno není.
"Naším politickým cílem musí být, aby schengenský prostor fungoval jako celek," prohlásil de Maiziére. "Všechno ostatní mohou být jen doplňkové úvahy," dodal.
Francouzský prezident Francois Hollande by se měl 26. listopadu sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby s ním prodiskutoval možnou spolupráci ohledně vzdušných útoků v Sýrii. Paříž a Moskva v tuto chvíli nálety na radikály nekoordinují.
Dva dny před touto schůzkou Hollandea čeká ještě setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Francie patří do koalice vedené Američany, která v Sýrii a Iráku loni spustila vzdušné údery proti organizaci Islámský stát.
Slovenská policie po zpřísnění bezpečnostních opatření v reakci na útoky v Paříži zadržela téměř dvě desítky osob, většinou šlo podle tamního ministra vnitra Roberta Kaliňáka o migranty. Mezi zadrženými byl rovněž občan Saúdské Arábie, který v zemi kromě jiného testoval bezpilotní letouny.
"Musíme jednat rychle," upozornil ministr vnitra Bernard Cazeneuve. "Evropa se bude dále bránit teroristickým hrozbám. Zítra pojedeme s ministryní spravedlnosti do Bruselu. Budeme požadovat posílení kontrol na vnějších hranicích a zvýšení dohledu nad obchodem se zbraněmi. Jde o věci, které se řeší už rok a půl, ale potřebujeme ještě projednat důležité okolnosti."
- Systematická kontrola všech cestujících přijíždějících do schengenského prostoru i těch, kteří ho opouštějí.
- Jmenný seznam cestujících (PNR) - zřízení možnosti tajných služeb nahlížet do databází leteckých společností a získávat informace, které musí cestující zadat ve chvlíli, kdy kupují letenku.
- Lepší ochrana řecko-turecké hranice. Francouzi požadují na hranici rozmístit "týmy rychlého nasazení" pod vedením Frontexu, čemuž se Řecko dosud bránilo.
- Nová pravidla pro prodej zbraní. Evropská komise ve středu uvedla, že velmi brzy představí detailní návrh směrnice o zákazu prodeje poloautomatických zbraní fyzickým osobám.
- Boj s pašováním zbraní. Nová pravidla by mohla zlepšit identifikaci a sledování zbraní například sjednocením systému jejich označování.
Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu se podle pětice europoslanců vzdaluje demokratickým hodnotám. Hlavě státu v dopise, který má ČTK k dispozici, vyčítají mimo jiné veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jak označují Blok proti islámu, jehož zástupci se úterní akce také účastnili. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se europoslanci snaží získat laciné mediální body.
Europoslanci píší kvůli 17.11. prezidentu republiky. pic.twitter.com/JjwqNinzW0
— Filip Horký (@FilipHorky) 19. Listopad 2015
#ParisAttacks ringleader Abdelhamid Abaaoud involved in 4 of 6 attacks foiled by France - interior minister https://t.co/RY9cw848lF
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 19. Listopad 2015
Koncertní síň Bataclan, kde teroristé v pátek povraždili skoro 90 lidí, obnoví provoz. Datum znovuotevření ale zatím stanoveno nebylo.
Francouzský ministr vnitra Cazeneuve uvedl, že Francie neobdržela žádné informace o tom, že je Abaaoud na evropském kontinentu, od doby, kdy v roce 2014 opustil Sýrii.
"Pouze 16. listopadu nás země mimo Evropskou unii informovala o tom, že byl spatřen v Řecku," dodal.
DOPLNĚNÍ: Policie během razií po pátečních atentátech zabavila 33 pušek, 31 ručních palných zbraní a 11 vojenských zbraní.
— ČT24 (@CT24zive) 19. Listopad 2015
Francouzská hymna zahájí víkendové zápasy anglické fotbalové soutěže Premier League.
#BREAKING pic.twitter.com/5xHeD7Owqr
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
Po teroristických útocích v Paříži trojnásobně vzrostl počet mladých Francouzů hlásících se do armády. Napsal to ve čtvrtek francouzský list Le Monde.
Počet přihlášek na náborovém webu sengager.fr se běžně pohybuje kolem 500 za den, po krvavých atentátech ve francouzské metropoli je to ale až 1500. "Je to naprosto nevídaný fenomén," řekl šéf marketingového oddělení odvodového střediska Eric de Lapresle.
Žena, která se odpálila při středečním policejním zásahu v Saint-Denis, před svou smrtí mluvila s policisty. Podle policejního zdroje agentury AP existuje nahrávka, na níž se policista ženy ptá, kde je její přítel. Žena na to prý zlostně odpověděla: "Není to můj přítel," uvedl server BBC. Šestadvacetiletá Aitboulahcenová byla sestřenicí domnělého strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda.
Demonstrace proti terorismu, kterou plánovala na pátek muslimská organizace, byla zrušena. Podle francouzských médií byla pařížská demonstrace zrušena z bezpečnostních důvodů.
La guerre mondiale contre l'Etat islamique, vue par Time pic.twitter.com/QAaZ8gSUx0
— Luc Bronner (@lucbronner) 19. Listopad 2015
Belgická policie si po pařížských útocích připsala devět razií, které přinesly devět zatčených lidí.
BREAKING: Belgian official: 9 raids yield 9 detentions linked to Paris suicide bomber, attacks.
— The Associated Press (@AP) 19. Listopad 2015
Komando Islámského státu v Iráku usmrtilo formou popravy pětici údajných špionů. Fotografie obětí klečících v oranžových kombinézách uprostřed davu se ve čtvrtek objevily na internetu, oznámila agentura AFP. Muži byli zastřeleni.
Poprava se údajně uskutečnila v provincii Anbár západně od Bagdádu, kde se už delší dobu bojuje o správní středisko Ramádí kontrolované Islámským státem. Přesné místo usmrcení údajných špionů není z obrázků zřejmé, potvrzena nemůže být ani pravost fotografií.
Teroristé zřejmě využívají Českou republiku jako tranzitní zemi pro cestu do dalších zemí, například Francie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to naznačují informace zpravodajských služeb. Důvodem, proč teroristé cestují přes Prahu, je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože ČR je považována za bezpečnou zem, řekl premiér na čtvrteční tiskové konferenci při návštěvě výrobce letadel Aera Vodochody.
Během šesti čtvrtečních zásahů v Belgii bylo zadrženo devět osob.
Belgian police detain nine people in raids on Thursday following #ParisAttacks: https://t.co/RyxfbLXVtd
— Reuters Top News (@Reuters) 19. Listopad 2015
Přísnější kontroly budou zřejmě čekat občany zemí EU na vnějších hranicích schengenského prostoru. Je to jeden z bodů, na nichž by se měli v pátek v Bruselu shodnout ministři vnitra a spravedlnosti evropské osmadvacítky. Jednání, svolané v reakci na teroristické útoky v Paříži, by také mělo podpořit francouzskou žádost o co nejrychlejší vznik celoevropské evidence cestujících v letecké dopravě.
"Jde o celosvětový boj, a Amerika ho musí vést," napsala demokratická kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová o porážce džihádistů.
"This is a worldwide fight—and America must lead it." —Hillary on defeating radical jihadism
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 19. Listopad 2015
Premiér Bohuslav Sobotka poslal dopis předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi, ve kterém zdůrazňuje potřebu důsledné ochrany hranic.
Šéfa EK Junckera jsem dopisem požádal o vyhodnocení,jak státy EU plní své povinnosti při ochraně Schengenu.Je to klíčové pro řešení migrace.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 19. Listopad 2015
Zabitý džihádista Abdelhamid Abaaoud se snažil přes sociální sítě rekrutovat Španělky, aby se přidaly k Islámskému státu. Trvdí to španělský ministr vnitra Jorge Fernandez Diaz.
Podle něj měly ženy pomoct "osídlit chalífát", který organizace vyhlásila v části Sýrie a Iráku.
"Kromě leteckých úderů budou k poražení Islámského státu nezbytné i pozemní síly," prohlásila Hillary Clintonová.
Vyzvala k vytvoření bezletové zóny nad Sýrií a rovněž bezpečných zón, aby mohli lidé utéci před násilím.
La Torre Eiffel seguirá iluminada con los colores de la bandera francesa hasta el 25/11 #FluctuatNecMergitur pic.twitter.com/gJpgEUpVDl
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) 19. Listopad 2015
Obrovský rozmach popularity zaznamenává v těchto dnech kniha Ernesta Hemingwaye Pohyblivý svátek. Knihu drželi v ruce například mnozí účastníci pondělní minuty ticha za oběti teroristických útoků v Paříži.
Autor v ní vzpomíná na první polovinu dvacátých let, kterou strávil v chudobě ve francouzské metropoli Paříži. Dávno předtím, než se stal slavným spisovatelem.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby mu šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poskytl vyhodnocení toho, jak státy Evropské unie plní své povinnosti při ochraně schengenského prostoru. Požádal ho o to v dopise, který mu zaslal. Otázky českého premiéra se týkají především přístupu Řecka k ochraně hranic.
"Zaprvé mi dovolte vznést otázku, kolik finančních prostředků bylo z unijního rozpočtu poskytnuto Řecku na podporu ochrany hranic a na podporu azylového systému v posledních třech letech a s jakými očekáváními a podmínkami byla tato pomoc poskytnuta," táže se Sobotka v dopise Junckerovi.
"Má druhá otázka se týká mechanismů hodnocení a kontroly. Rád bych se zeptal, zda a jakým způsobem Evropská komise dohlížela, posuzovala a kontrolovala, že finanční podpora poskytnutá Řecku byla plně a efektivně využita a zda skutečně posloužila k naplnění zamýšleného cíle?" ptá se český premiér.
Do rukou Islámského státu se zjevně dostala jedna z bomb, které svrhlo francouzské letectvo při útocích na Rakku. Bomba neexplodovala, oznámil to armádní mluvčí Gilles Jaron.
Letectvem, které by ji mohlo shodit na nepřátelské pozice, ale islamisté nedisponují.
Před zápasy víkendového kola anglické fotbalové ligy se bude na stadionech hrát francouzská hymna. Vedení Premier League se tak rozhodlo uctít památku obětí pátečních teroristických útoků v Paříži.
Prezidenti Francie a Spojených států François Hollande a Barack Obama se telefonicky radí o nejnovějších výsledcích vyšetřování pátečních teroristických útoků. Oba se během hovoru shodli, že po útocích zesílila jejich odhodlanost, zničit Islámský stát, uvedla s odvoláním na americký prezidentský úřad agentura Reuters.
Kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků prodlužuje Švédsko kontrolu hranic, kterou původně zavedlo kvůli příchodu vysokého počtu uprchlíků. Až do 11. prosince bude na hranicích kontrolovat pasy, oznámil předseda švédské vlády Stefan Löfven. Na úrovni EU pak chce Švédsko prosadit, aby byly při vstupu do EU kontrolovány biometrické údaje, jako třeba otisky prstů.
Francouzská média informují o dalším zásahu francouzské policie. Tentokrát se odehrává ve městě Charleville-Mézières na francouzsko-belgických hranicích, zhruba tři hodiny jízdy z Paříže.
Quartier de la #RondeCouture à #CharlevilleMézières bloqué et sécurisé par la @PNationale > https://t.co/hs3uWzVn75 pic.twitter.com/xZY8hPRKfa
— France3-ChampArdenne (@France3CA) 19. Listopad 2015
Pařížská muslimská obec zrušila demonstraci, kterou plánovala v pátek uctít památku obětí teroristických útoků z francouzské metropole. Důvodem zrušení akce jsou obavy o bezpečnost účastníků, informovala agentura AFP.
Kromě uctění památky 129 obětí pátečních atentátů chtěla pařížská muslimská obec manifestací vyjádřit rovněž také nesouhlas s terorismem jako takovým. Nést se měla v duchu hesla Nous sommes tous Paris (My všichni jsme Paříž). Muslimové prý chtěli dát akcí najevo i to, že není možné klást rovnítko mezi islám a islamistický terorismus. Akce se měly zúčastnit stovky lidí, včetně pařížské starostky Anny Hidalgové.
Devět podezřelých z podílení se na pátečním teroru v Paříži bylo zadrženo belgickými policisty během čtvrtečních razií v Bruselu. Razie se soustředili na městskou část Molenbeek a na lidi z blízkého okruhu jednoho z atentátníků Bilala Hadfiho, který se odpálil u Stade de France. Hadfi měl za sebou podle zpráv některých médií zkušenost z bojů v Sýrii, kde působil v řadách Islámského státu.
Na Stade de France proběhl obřad k uctění obětí pátečních útoků. Lidí se i přes trvající hrozbu dalších útoků sešlo mnoho, reportuje na Twitteru francouzská novinářka Sylvia Zappi.
Au Stade de France, Cérémonie d'hommage aux victimes des attentats. Beaucoup de monde pic.twitter.com/2H8foIDare
— sylvia zappi (@sylviazappi) 19. Listopad 2015
Na Stade de France proběhl obřad k uctění obětí pátečních útoků. Lidí se i přes trvající hrozbu dalších útoků sešlo mnoho, reportuje na Twitteru francouzská novinářka Sylvia Zappi.
Au Stade de France, Cérémonie d'hommage aux victimes des attentats. Beaucoup de monde pic.twitter.com/2H8foIDare
— sylvia zappi (@sylviazappi) 19. Listopad 2015
#BREAKING Hollande orders 'intensification' of anti-IS strikes in Iraq as well as Syria: presidency
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
Kuvajtské úřady zadržely skupinu deseti extremistů, která zásobovala penězi a zbraněmi Islámský stát. Oznámila to ve čtvrtekmístní agentura KUNA s odvoláním na kuvajtské ministerstvo vnitra. Mezi zbraněmi dodávanými teroristům byly údajně i rakety. Zadrženo bylo podle kuvajtského ministerstva pět Syřanů, dva Australané, Kuvajťan, Libanonec a Egypťan. Jeden ze zatčených celou síť koordinoval, vysílal na syrské a irácké bojiště ozbrojence a poukazoval finanční částky na bankovní účty v Turecku a Austrálii. Další fungoval jako dodavatel zbraní.
Kuvajt byl naposledy konfrontován z násilím islamistů v červnu, kdy se sebevražedný atentátník vyhodil do povětří v mešitě v hlavním městě. Zahynulo tehdy 27 lidí. Spojené státy a další západní země často kritizují Kuvajt za nedostatečný dohled nad finančními toky, jimiž proudí peníze bojovníkům z Islámského státu.
Francie ve čtvrtek předložila Radě bezpečnosti Organizace spojených národů návrh rezoluce, která vyzývá k přijetí "všech opatření" nutných ke zničení radikální organizace Islámský stát.
Text navrhované rezoluce vyzývá členské země OSN, aby "zdvojnásobily své úsilí a koordinovaly své snahy předcházet a bránit teroristickým činům" páchaným především radikály z organizace Islámský stát a z dalších teroristických skupin napojených na Al-Káidu.
Sněmovna reprezentantů schválila přísnější pravidla pro uprchlíky. Norma přijatá v reakci na páteční útoky v Paříži požaduje přísnější prověrky uchazečů o azyl. Prezident Obama pohrozil, že v případě přijetí oběma komorami Kongresu využije práva veta. Obama chce příští rok přijmout 10 000 syrských běženců. Každý uprchlík ze Sýrie či Iráku bude podle schváleného návrhu prověřen ještě před svým příchodem do USA a za jeho bezproblémovost bude odpovídat vedení FBI.
Tip od marocké zpravodajské služby pomohl podle zdroje agentury AFP z policejních kruhů francouzským vyšetřovatelům najít pravděpodobného strůjce útoků v Paříži. Belgičan Abdelhamid Abaaoud byl zabit během středečního zákroku v Saint-Denis.
#UPDATE Moroccan intelligence helped France find attacks ringleader: police sources https://t.co/rwjgjzbQ1m
— Agence France-Presse (@AFP) 19. Listopad 2015
Šansoniér Charles Aznavour a další francouzské osobnosti ve čtvrtek podle AFP vyzvali obyvatele Francie i jiných zemí, aby v pátek večer v 21:20 SEČ, přesně týden po atentátech v Paříži, vyjádřili odhodlání neustupovat džihádistům. A to "zvukem a světlem".
"21:20. Pátek 20. listopadu: Paříži, Francie, světe, vztyk! Týden poté rozsviťme světla a svíčky v našich kavárnách, našich ulicích, našich místech a našich městech. Ať je také slyšet ta hudba, kterou (islamisté) nenávidí. Ať se vše rozezní a ať svítí světlo, aby pochopili, že prohráli. Společně uděláme tento prostý čin, zde, tam i tam, aby se opět dokázalo, že kultura bude dál zářit a dávat naději a bratrství," stojí podle AFP v prohlášení.
Francie netuší, kde se nyní nachází údajný terorista Salah Abdeslam, po kterém místní úřady pátrají v souvislosti s pátečními atentáty v Paříži. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici France 2 to uvedl premiér Manuel Valls. Na útěku mohou být podle něj navíc i další skupiny či jednotlivci napojení na pachatele teroristických útoků, o jejichž existenci vyšetřovatelé nevědí.
"Hrozba tu stále je. V této fázi vyšetřování nevíme, zda tu jsou další skupiny či jednotlivci přímo napojení na atentáty z pátečního večera," uvedl Valls. Policie už od víkendu pátrá po Salahovi Abdeslamovi, bratrovi sebevražedného atentátníka Brahima Abdeslama, který se v pátek odpálil nedaleko koncertní síně Bataclan.
Švédsko chce na páteční schůzce unijních ministrů vnitra a spravedlnosti navrhnout, aby byly na vnějších schengenských hranicích vyžadovány pasy s biometrickými prvky. Řekl to ve čtvrtek švédský premiér Stefan Löfven. Svou azylovou politiku chce zpřísnit Norsko, informovala agentura AFP.
Přísnější opatření vůči migrantům severské země oznamují necelý týden po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 129 obětí. Tato tendence ale byla zjevná už před nimi, a to vzhledem k neslábnoucí vlně migrantů směřujících do Evropy.
Čtvrteční on-line reportáž z vyšetřování pařížských teroristických útoků končí. Přejeme vám dobrou noc z karlínského newsroomu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist