Slovinsko postaví na hranicích s Chorvatskem "dočasné technické překážky" v zájmu usměrnění proudu migrantů přicházejících do země. Na tiskové konferenci v Lublani to v úterý řekl premiér Miro Cerar, který přitom ujistil, že nepůjde o zavření hranic. Zároveň podle agentury APA poznamenal, že "bude-li to nutné, postaví se plot".
Od poloviny října, kdy Maďarsko uzavřelo hranice s Chorvatskem a odklonilo tím trasu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovinsko, prošlo touto malou bývalou jugoslávskou republikou přes 170 000 běženců. Úřady očekávají, že v několika příštích dnech jich dorazí dalších asi 30 000.
"V nadcházejících dnech zahájíme vztyčování dočasných technických překážek na hranicích, abychom usměrnili tok migrantů," řekl podle agentury Reuters Cerar.
"Nezavíráme hranice. Chceme zajistit kontrolovaný a bezpečný proud migrantů a zabránit humanitární katastrofě," dodal.
Od ledna překročilo hranice EU čtyřikrát více lidí než loni
Přes 1,2 milionu případů ilegálního překročení hranic Evropské unie zaznamenala za prvních deset měsíců letošního roku evropská agentura na ochranu vnějších hranic Frontex. Podle jejích statistik to je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku.
Celkový počet migrantů bez potřebných dokladů, kteří přišli do Evropské unie, je ale nižší než uvedených 1,2 milionu. Řada lidí totiž přichází přes Řecko, a musí tak opustit schengenský prostor při vstupu do Makedonie a znovu do něj vstoupit v některé ze středoevropských členských zemí EU, například ve Slovinsku či Maďarsku. Frontex je tedy ve statistice započítá dvakrát.
Z Turecka do Řecka, které leží na počátku nejvytíženější migrační trasy z Blízkého východu do Evropy, přešlo jen za říjen více než 150 000 lidí. Od počátku letošního roku do konce října tak mezi tureckým pobřežím a řeckými ostrovy přeplulo už více než 540 000 lidí. Nejvíce běženců pochází stále ze Sýrie, stoupá ale i počet Afghánců, uvedl Frontex.
Úpravy nového areálu pro uprchlíky v Česku dosud nezačaly
Stavební úpravy areálu pro uprchlíky v Balkové na Plzeňsku ještě nezačaly. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) začátkem září na Tachovsku řekl, že se otevře už v lednu příštího roku. Ministerstvo tento měsíc zadá projekt. Přesné náklady ani termín otevření Balkové zatím nejsou dané. Uvedla to Hana Malá z tiskového odboru ministerstva a starosta Tisu u Blatna Jan Křepelka.
Opuštěný areál v Balkové dosud využívají k ubytování policisté z nedalekých Drahonic, kde se podobná kapacita pro uprchlíky otevřela v říjnu.
"Během tohoto měsíce a po konzultaci s policií zadáme zpracování projektu, následovat bude zadávací řízení na přestavbu a teprve poté proběhne rekonstrukce zařízení (v Balkové)," uvedla Malá.
Vláda už rozhodla, že Balková bude sloužit od ledna jako rezervní kapacita. Půjde o nouzové přechodné zařízení pro umístění cizinců. Jde jen o preventivní řešení v případě mimořádných událostí; o případném otevření těchto objektů se rozhodne podle aktuální potřeby, řekla mluvčí.
Starostové okolních obcí, kteří se koncem července sešli v Tisu s náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem, zatím nemají nové informace. Starosta Tisu, pod nějž Balková patří, mu proto v pondělí zaslal žádost, aby odpověděl, co je nového a zda záměr ministerstva trvá. V Balkové se zatím podle Křepelky neděje nic. "Byl jsem se tam včera podívat. Je tam úplně mrtvo, ani nové oplocení se nestaví. Říká se také, že tam je nefunkční čistička," uvedl Křepelka.
"Uprchlíků je u nás (v ČR) málo, v řádech jedinců. Situace se zklidnila, kapacity areálů tak nejsou vytížené. Říkali nám, že otevřou podle vývoje situace, tedy podle toho, kolik bude běženců. Zatím jsou podle nás vzhledem k počtu záchytů kapacity dostačující," uvedl Křepelka. Balkovou by měla od ledna převzít Správa uprchlických zařízení.
Podobný tábor už byl v Balkové před sedmi lety, tehdy pro cizince zadržené na hranicích, ve vlacích a autobusech, kteří na české území vstoupili nelegálně.
U Calais zastavují uprchlíci kamiony
Nové potyčky vypukly v noci na úterý v blízkosti severofrancouzského přístavního města Calais mezi policií a asi 250 uprchlíky, kteří se pokoušeli ukrýt v nákladních vozidlech jedoucích do Británie. Informují o tom tamní úřady. Podle policejních zdrojů musely pořádkové síly několikrát použít i slzný plyn.
"Policie musela opakovaně vytlačovat migranty," řekl podle agentury AFP mluvčí prefektury Pas-de-Calais. Dodal, že 11 policistů utrpělo lehká zranění, když na ně uprchlíci házeli různé předměty.
Běženci rozmontovávali silniční značení a házeli ho do vozovky, aby donutili kamiony zpomalit, a snáze se tak do nich dostat. Uprchlíkům přišly na pomoc také skupinky aktivistů proti globalizaci a příslušníků extrémní levice.
"Dosud migranti ustupovali, když proti nim policisté zakročili. Teď ale přichází s kameny," uvedl policejní zdroj.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist