Ve věku 78 let zemřel francouzský filozof a publicista André Glucksmann, který silně ovlivnil pravicovou politickou filozofii 20. století. Vystupoval proti komunistickým režimům ve východní Evropě a pojilo ho osobní přátelství s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Opakovaně navštěvoval Českou republiku, několikrát se například v Praze zúčastnil konference Forum 2000.

O úmrtí Andrého Glucksmanna informoval jeho syn Raphaël. "Můj nejlepší přítel již není mezi námi. Měl jsem neuvěřitelnou příležitost znát tak skvělého a geniálního člověka, smát se s ním, diskutovat s ním, cestovat a hrát si s ním, dělat s ním vše a nedělat vůbec nic. Můj otec včera večer zemřel," napsal podle úterní zprávy agentury AFP režisér Raphaël Glucksmann v poctě svému otci.

Podle jednoho z vydavatelů Glucksmannových děl byl filozof v posledních letech vážně nemocný. "Trpěl několika druhy rakoviny. Tvrdě s tím bojoval," řekl agentuře AFP.

André Glucksmann byl znám jako zastánce umlčovaných po celém světě. Do Československa ho osobně pozval Havel již 27. listopadu 1989, tehdy mu ale ještě bylo odmítnuto vstupní vízum. Později ale Českou republiku mnohokrát navštívil a společně s Havlem jsou také podepsáni pod řadou petic za dodržování lidských práv ve světě.

V roce 2008 se vedle Václava Havla a dalších osobností stal jedním ze zakládajících signatářů Pražské deklarace vyzývající parlamenty, aby zákonem uznaly zločiny komunismu za zločiny proti lidskosti.

André Glucksmann "nerezignoval před nevyhnutelností válek a masakrů", prohlásil v úterý francouzský prezident François Hollande o tomto významném mysliteli. "Vždy byl vnímavý k utrpení lidí," dodal.

Podle syna určil Glucksmannův život fakt, že byl židovským dítětem v nacisty okupované Francii. "Dokonce byl málem naložen do transportu do Německa; matka ho na poslední chvíli zachránila," připomněl Raphaël Glucksmann.

Glucksmann se narodil v rakouské židovské rodině ve Francii, jeho matka pocházela z Prahy a otec z Bukoviny. Vystudoval literaturu a filozofii a v roce 1968 se zúčastnil studentských nepokojů po boku maoistů. O sedm let později se ale dramaticky rozešel s marxismem, když v jedné ze svých knih napsal, že "marxismus nevytváří jen vědecké paradoxy, ale také koncentrační tábory".

Následně se stal představitelem skupiny Noví filozofové, která je spojována s filozofem Bernardem-Henrim Lévym a která je typická svou kritikou marxismu a totalitarismu. Je autorem asi dvacítky knih, z nichž první Le Discours de la Guerre (Úvahy o válce) vydal v roce 1967.

Glucksmann tvrdě odsuzoval ruskou zahraniční politiku a autoritářský režim prezidenta Vladimira Putina a mimo jiné podporoval nezávislost Čečenska. Podpořil také zásah Západu proti diktátorovi Saddámu Husajnovi v Iráku, proti diktátorskému režimu Muammara Kaddáfího v Libyi i invazi zahraničních vojsk do Afghánistánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist