Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí jako první vysoký představitel Ruska připustil, že příčinou nehody ruského dopravního letadla nad Sinajským poloostrovem, kterou před více než týdnem nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, byl teroristický útok. Příčina katastrofy není oficiálně známá, vyšetřování ještě neskončilo. K objasnění nehody mohou pomoci i blíže nespecifikované záznamy, které Británie předala Moskvě.

"Pravděpodobnost teroristického útoku je mezi příčinami, které to mohly způsobit," řekl Medveděv v rozhovoru s listem Rossijskaja gazeta, který je oficiálním orgánem ruské vlády. Premiér dodal, že právě kvůli možnému teroristickému útoku se Rusko odhodlalo zastavit lety do Egypta.

Medveděv také upozornil, že není možné v brzké době očekávat obnovení turistických letů do Egypta. "Zajištění bezpečné dovolené v Egyptě nějaký čas potrvá," řekl. "Nepodléhejme představě, že se tak stane v krátké době," dodal.

Mezitím mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že Moskva získala z Londýna určité informace týkající se nehody.

"Můžeme potvrdit, že jsme z britské strany obdrželi určitá data," řekl na tiskové konferenci Peskov. Podle agentury TASS dodal, že prozatím nemá dostatek informací, aby to mohl dále komentovat.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond Peskovovo prohlášení o předání dat potvrdil. Podle TASS řekl, že ačkoli Londýn nemůže se svými partnery sdílet všechny získané informace o neštěstí, tak Moskvě předal všechno, co bylo možné. O podrobnostech odmítl diskutovat.

Peskov na tiskové konferenci nechtěl hovořit ani o vývoji vyšetřování. Na otázku, zda byl v této věci učiněn nějaký pokrok, odpověděl, že je o tom předčasné hovořit, neboť dosud nebyla k výsledkům pátrání učiněna žádná oficiální prohlášení.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina odmítl komentovat i to, že egyptští vyšetřovatelé za nejvíce pravděpodobnou příčinu katastrofy letadla očividně považují teroristický útok. "V této chvíli nemohu nic říci," řekl Peskov.

Na vyšetřování nehody se podílí několik desítek expertů nejen z Egypta a Ruska, ale také z Německa, Francie a z Irska. Ruští experti mohou na místě katastrofy podle Káhiry pracovat, jak dlouho bude třeba. Pomoc nabídl i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), uvedl mluvčí tohoto úřadu Joshua Campbell. Podle amerických vládních zdrojů agentury Reuters ale nabídku odmítla nejen Moskva, ale i Káhira. V médiích se dříve objevily informace, že o spolupráci požádala Moskva.

Prozatím žádné oficiální prohlášení o příčinách a doposud nepotvrzené informace médií zavdávají ke spekulacím. Nejčastěji se hovoří o již zmíněném teroristickém útoku. Egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí opětovně odmítl hovořit o jakýchkoli hypotézách, dokud nebude vyšetřování uzavřeno, uvedla v pondělí agentura DPA. Kdy se tak stane, známo není.

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon v pondělí řekl, že jeho země za zkázou ruského letounu vidí nejspíše dílo teroristů. "Je zde vysoká pravděpodobnost, že to byl teroristický útok," řekl podle agentury Reuters Jaalon. Izrael, který dění na Sinajském poloostrově dlouhodobě sleduje, možné příčiny letecké katastrofy dosud odmítal komentovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist