Americká kabelová televize Destination America uvede v předvečer Halloweenu přímý přenos tzv. vymítání démonů. V projektu Exorcism: Live! tvůrci vyšlou skupinu lidí do domu, ve kterém žil údajně posedlý chlapec a který Američané označují za "největší nadpřirozenou záhadu své historie".

Výpravy se zúčastní experti na paranormální jevy, biskup James Long či médium Chip Coffey. V pátek (v sobotu 02:00 SEČ) se skupina pokusí "vyčistit od temných sil" dům na předměstí St. Louis ve státě Missouri. Ve 40. letech v něm žil posedlý čtrnáctiletý chlapec Roland Doe. Tvůrci živého vysílání ale nejsou prvními, které budova fascinuje. V roce 1971 tento dům inspiroval Williama Petera Blatta, autora románu Exorcista.

Do domu bylo umístěno šest kamer, které budou snímat celý průběh "očistného rituálu". Autorka projektu Jodi Tovayová odmítá, že by se ve vysílání objevily jakékoliv hrané záběry, stejně tak jako zvukové efekty. "Drama se odehraje přímo před vámi," zdůrazňuje.

"Nejhorším scénářem by bylo to, že se nadpřirozené síly napojí na některého z účastníků," říká Tovayová. A dodává, že fyzické symptomy posedlosti jsou obvykle vidět, může to být prý například nevolnost, škrábance či nadlidská síla. Podle Tovayové bude na místě připraven tým záchranářů i policie. "Všichni podepsali, že za sebe přebírají zodpovědnost, a vědí, že to může být nebezpečné. Žádná záruka bezpečí neexistuje," doplňuje biskup Long.

Long je zakladatelem Paranormálního duchovního institutu, jež pomáhá majitelům domů, kteří pojali podezření, že jejich domovy napadly temné síly. Duchovenstvo prý v takovém případě zjišťuje, zda jde opravdu o démony, nebo jen o podivné, ale neškodné zvuky. "Nejsem tady, abych dokázal, že démoni existují. Pomáhám lidem, kteří jsou o tom přesvědčeni," citoval biskupa Longa server Washington Post.

I když se k domu váže mnoho nevysvětlených záhad, podle Washington Post není opuštěný, žije v něm rodina. Nicméně obyvatelé domu se přímého přenosu nezúčastní.

Spojené státy exorcismus prvně odvysílaly v roce 1991. Když tenkrát katolický kněz vyháněl démona z šestnáctileté dívky Giny, sledovalo ho při tom 29 milionů lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist