Stovky lidí přišly na pohřeb devatenáctiletého Vadima Kostěnka, který byl ve středu s vojenskými poctami pochován v rodné vsi Grečanaja Balka na jihu Ruska jako první ruský voják padlý v syrské válce. Podle úřední verze spáchal sebevraždu, příbuzní o tom pochybují. Místní duchovní nicméně kvůli sebevraždě odmítli uspořádat církevní obřady.
"Rozloučit se s Vadimem přišlo asi 300 lidí. Slavnostně se neřečnilo, všichni plakali," napsal internetový list Gazeta.ru. Podle kolegů z armády se Kostěnko oběsil po desítce marných pokusů dovolat se přítelkyni. Ta tvrdí, že je to lež.
Mrtvý byl podle reportéra vystaven a nesen v otevřené rakvi, krk a spodní část obličeje měl však zakryté. Během pohřbu se mluvilo o tom, že mrtvý prý měl zlomenou čelist a zezadu proraženou lebku, ale nepodařilo se najít nikoho, kdo by tato údajná zranění opravdu viděl na vlastní oči. Podle policistů z nejbližší strážnice, pod níž ves spadá, pozůstalí oficiálně nepožádali o pitvu, i když o tom hovořili.
"Lidsky lze rodiče pochopit – nikomu není příjemné, že syn spáchal sebevraždu. Ale existuje lékařská zpráva a fakty jsou nesporné," řekl listu zástupce ministerstva obrany na pohřbu. "Příbuzní mohli zcela svobodně odvézt tělo do Krasnodaru na nezávislou expertizu, ale sami se rozhodli je pohřbít hned následující den po vydání ostatků," dodal.
Vadim se podle zdrojů deníku do Sýrie přihlásil dobrovolně, aby si vydělal na svatbu a auto, absolvoval také psychologický test, který měl odhalit případné sklony k sebevraždě. Vojákova dívka Taťjana naopak tvrdí, že prý Vadim do Sýrie nechtěl, ale stejně jako všichni ostatní se bál odmítnout, aby jej z armády nevyhodili.
"Nemohl se zabít kvůli mně. Chystali jsme svatbu, až se vrátí. Mluvila jsem s ním v den, kdy zemřel. Byl v dobré náladě a říkal, že se brzy vrátí domů," řekla rozhlasové stanici Govoriť Moskva.
V ruské armádě během půldruhého roku došlo k 22 sebevraždám. Ve většině případů rodiče v tuto verzi nevěřili a dožadovali se dalšího vyšetřování, které mnohdy jejich pochyby potvrdilo, protože voják byl buď k sebevraždě dohnán, anebo sebevražda maskovala vraždu, řekl listu Sergej Krivenko z prezidentské rady pro lidská práva. Ta se hodlá zabývat i Kostěnkovým případem.
Ruský podnikatelský list RBK odhadl, že válčení v Sýrii stojí Rusko nejméně 2,5 milionu dolarů denně: 2,4 milionu (asi 59 milionů korun) stojí samy nálety, zatímco strava a denní mzda ruských vojáků v Sýrii vyjdou na na 160 tisíc dolarů (asi 3,97 milionu korun).
K obdobné sumě dospěli před časem i analytici britského střediska IHS Jane's, list Kommersant naopak odhadl ruské výdaje na 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun). Oficiálně však žádná přesná čísla nezazněla.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist