Smlouva o vytvoření zóny volného obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou vstoupí v platnost podle plánu 1. ledna příštího roku. V projevu na konferenci o německo-ukrajinské hospodářské spolupráci to v pátek v Berlíně prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Podle německé kancléřky Angely Merkelové není spolupráce EU s Kyjevem namířena proti Rusku.

Jaceňuk účastníky konference informoval, že ekonomika jeho země vykazuje "známky pozitivní dynamiky", k prosazení potřebných reforem ale dál potřebuje pomoc ze zahraničí, v neposlední řadě z Německa.

Merkelová prohlásila, že Německo v poslední době do ukrajinské ekonomiky investovalo 4,5 miliardy eur a německé firmy hodlají v investicích pokračovat. Na tiskové konferenci po jednání s Jaceňukem doplnila, že Německo vidí v Ukrajině významného hospodářského partnera. "Jsme přesvědčeni, že Ukrajina má velký potenciál díky velmi dobře vzdělané pracovní síle a technologickým dovednostem. Věříme proto, že je možné posílit spolupráci," řekla.

"Ukrajina ale musí dál reformovat ekonomiku, bojovat s korupcí a omezovat vliv oligarchů," upozornila předsedkyně německé vlády. Investice do země přijdou jen tehdy, budou-li existovat příznivé podmínky, dodala. Německo je podle ní připraveno Kyjevu v reformním úsilí pomoct.

Rozvoj obchodních styků mezi Ukrajinou a EU podle kancléřky není namířen proti ruským zájmům. "Chceme naopak, aby Ukrajina udržovala dobré hospodářské vazby na Evropskou unii, na Německo, ale zároveň i na Rusko," prohlásila Merkelová.

Plánovaný vstup smlouvy o zóně volného obchodu v platnost v poslední době opakovaně potvrdily i unijní zdroje. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v září konstatovala, že soubor praktických kroků k naplnění smlouvy Brusel vyhotoví do listopadu.

Rusko podle agentury Tass počítá s tím, že souběžně bude dojednána i mezivládní dohoda mezi Ukrajinou, EU a Ruskem, které je historicky největším obchodním partnerem Kyjeva. Po Rusku a Číně se na třetí místo řadí právě Německo.

Merkelová s Jaceňukem jednali také o bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny, kde panuje napětí mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami. "Momentálně je na východě Ukrajiny příměří, což je sice pozitivní, neznamená to ale stabilitu. Ukrajina musí znovu získat kontrolu nad svými hranicemi," řekla německá kancléřka.

Německo a Francie se podle ní budou nadále snažit zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, která by konflikt v Donbasu vyřešila. Merkelová nicméně zopakovala, že dokud se nepodaří plně uskutečnit mírovou dohodu z Minsku, zůstanou v platnosti sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko.

Jaceňuk zdůraznil, že klíčová pro řešení situace na východě Ukrajiny je dohoda z Minsku. "Není ale možné z ní vybírat jednotlivé body. Ukrajina i Rusko musí plnit dohodu jako celek," řekl.