Za katastrofu a tragédii ve čtvrtek označil ruský prezident Vladimir Putin rozpad Sovětského svazu před téměř čtvrtstoletím. Na konferenci diskusního klubu Valdaj v jihoruském Soči zároveň popsal ruský pohled na nynější mezinárodní situaci a tvrdě odsoudil USA za "změnu filozofie světové bezpečnosti".

SSSR se v roce 1991 rozpadl z vnitřních příčin, hlavně kvůli neudržitelnosti politického a hospodářského systému, prohlásil ruský prezident. "Kdo tomu pomohl, je ale jiná otázka," upozornil.

"Nemyslím, že naši geopolitičtí protivníci stáli stranou," konstatoval šéf Kremlu, který v době studené války působil jako rozvědčík v tehdejším komunistickém východním Německu.

Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl katastrofou, především humanitární. "V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí," řekl Putin.

Kremelský vůdce při hodnocení nynější situace obvinil Spojené státy, že svým systémem protiraketové obrany ohrožují ruský jaderný potenciál. "Cožpak nás to neohrožuje? Samozřejmě, že ano! A mění to samu filozofii mezinárodní bezpečnosti," konstatoval.

Dalším ohrožením pro Rusko je situace na Ukrajině, která se ale podle Putina nevyostřila vinou Moskvy. Změna vlády na Ukrajině v letech 2004 a 2014 byla podle ruského vůdce protiústavní.

"Respektujeme jakoukoli volbu (ukrajinského národa), je to naše bratrská země, nečiním rozdílu mezi Rusy a Ukrajinci. Jsme ale proti takovýmto převratům bez ohledu na to, kde k nim dojde. V postsovětském prostoru je to absolutně nepřijatelné," dodal.

Ruské vedení je proti jakýmkoli převratům. "Uspořádáte nám tu další Irák nebo Libyi," vzkázal Putin do Washingtonu a postěžoval si, že "oficiální místa USA se nestydí prohlašovat, že investují miliardy dolarů na podporu (ruské) opozice".