Chorvatsko v noci na pátek přepravilo ke slovinským hranicím čtyři tisícovky běženců. Lublaň postup Záhřebu dlouhodobě kritizuje a slovinský premiér Miro Cerar již oznámil, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi. Rakousko přes noc podle agentury DPA dočasně zastavilo přeshraniční příjem dalších uprchlíků. Chorvatsko po noční uzávěře opět otevřelo hranice se Srbskem a do země za dopoledne přišlo přes 900 migrantů.

K uzavřené srbsko-chorvatské hranici Berkasovo-Bapska v noci přišlo asi pět tisíc běženců, kteří míří na sever Evropy. Ráno chorvatští celníci opět začali uprchlíky do země v malých skupinách pouštět. Chorvatské ministerstvo vnitra v aktuálním přehledu uvádí, že do 9 hodin SELČ do země vstoupilo 926 migrantů, za celý čtvrtek to pak bylo přes 6200 uprchlíků.

Ministři vnitra Srbska a Chorvatska Nebojša Stefanović a Ranko Ostojić se v pátek chtějí sejít na srbsko-chorvatském přechodu Batrovci-Bajakovo, aby projednali situaci na nedalekém přechodu. Ministři se mimo jiné dohodli na tom, že registrační doklady vyhotovené v Srbsku budou migrantům sloužit jako dokument pro snadnější průchod Chorvatskem. "V současné době jsou migranti registrováni v několika zemích a my ty informace nevyužíváme efektivně," řekl Stefanović.

Ostojić podle portálu dnevnik.hr řekl, že dalším tématem rozhovoru se Stefanovičem byla krátkodobá dohoda o regulaci průchodu běženců na přechodu Berkasovo-Bapska. Chorvatský ministr dodal, že jakmile bude dokončen zimní tranzitní tábor ve městě Slavonski Brod, nebude již tento přechod využíván a uprchlíci budou rovnou ze srbského příhraničního Šidu převáženi do Brodu.

Velké problémy se zvládáním uprchlické krize hlásí dvoumilionové Slovinsko. Premiér Cerar oznámil, že Lublaň požádala EU nejen o policisty, ale také o finanční podporu ve výši 60 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). Peníze chce využít k péči o uprchlíky.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci prochází takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména do Německa a Švédska. Lublaň ale tvrdí, že sama současnou vlnu běženců nezvládne, neboť země má kapacitu na péči o 2500 běženců denně. Chce také, aby sousední Chorvatsko pouštělo uprchlíky v menších počtech, aby je Slovinsko dokázalo registrovat a zaopatřit.

Kvůli nedostatku policistů, kteří jsou nasazeni ke zvládání uprchlické krize, v pátek Slovinsko zrušilo sobotní fotbalové derby mezi Mariborem a lublaňskou Olimpijí. Zrušení zápasu, na který běžně kvůli jeho rizikovosti dohlížejí stovky policistů, rozčílilo fanoušky obou klubů. Ti tvrdí, že se na událost připravovali řadu měsíců.

Na dočasně uzavřené slovinsko-rakouské hranici u Spielfeldu se během noci shromáždilo asi 2500 běženců, kteří chtěli pokračovat přes Rakousko do Německa. V rakouském tranzitním táboře ve Spielfeldu byla noc podle médií poklidná. Krátce po východu slunce se ale několik stovek běženců rozhodlo pokračovat do Německa po vlastní ose a část se vydala na cestu po kolejích, což zkomplikovalo železniční provoz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist