Hrad je přesvědčen o tom, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi. Je podle něj zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to uvedl v reakci na kritiku Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, kteří do země dorazili od letošního srpna. Zajd Raad Husajn dal zároveň najevo znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. Uvádí se to v prohlášení s názvem "Zajd naléhá na Českou republiku, aby ukončila zadržování migrantů a uprchlíků".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na kritiku prohlásil, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi. Je podle něj zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků. Prezident Miloš Zeman podle mluvčího na svých slovech o islámu trvá.

Zeman například před několika dny při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku prohlásil, že islámští utečenci určitě nebudou respektovat naše zákony a zvyklosti. Nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce a "přijdeme o krásu žen, jelikož budou zahaleny", uvedla hlava státu.

Držet v centrech děti? Neospravedlnitelné

Činitel OSN výtky vůči České republice odůvodnil tvrzením, že je běžné, že úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzali peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.

"Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky od vstupu do země, nebo aby tam zůstávali," uvedl jordánský diplomat v komuniké.

Zajd Raad Husajn řekl, že je znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí. Za neospravedlnitelné přitom označil, že jsou v nich drženy také děti. 

"Mnoho z těchto lidí jsou uprchlíci, kteří hrozně trpěli ve svých zemích původu, stejně jako i při své cestě do České republiky," dodal vysoký komisař.

"Mezinárodní právo je zcela jasné v tom, že zadržování imigrantů musí být výhradně jen krajním opatřením. A pokud jde o děti, Výbor OSN pro práva dítěte zdůraznil, že zadržování dětí, a to pouze na základě jejich statusu migrantů, nebo jejich rodičů, je porušení (práva), nikdy není v jejich nejlepším zájmu, a je neospravedlnitelné," dodal činitel.

České úřady by měly přijmout alternativní řešení v souladu s dodržováním lidských práv, mezinárodními závazky České republiky i s doporučeními její ombudsmanky Anny Šabatové, míní komisař.

Šabatová čtvrteční vyjádření vysokého představitele OSN podle své mluvčí nebude komentovat. Minulý týden po kontrole v detenčních zařízeních prohlásila, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Po úterním setkání s Chovancem uvedla, že nastal výrazný posun. Ministr podle ní přislíbil, že dojde k posílení kvalifikovaného personálu v zařízeních pro migranty o sociální pracovníky, psychology a pedagogy. V zařízeních by se měly zlepšit i podmínky pro děti.

Chovanec: Spolupráce s OSN byla v minulosti tristní

Ke kritikům zavedené praxe patří mimo jiné ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Jediné, co podle našich zákonů spáchali, je přestupek. Nečekáte, že vás zavřou na 90 dní," řekl. Nevyloučil v budoucnu žaloby na stát.

S tvrzením vysokého komisaře OSN naopak nesouhlasí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Předpokládám, že nám dají písemnou zprávu, z níž budeme schopni definovat, oč jde. Jsem zvědav, z čeho nás viní. Pokud budeme mít pocit, že jsme káráni neoprávněně, budeme se bránit," poznamenal.

Ministr dodal, že spolupráce s představiteli OSN nebyla v minulosti bezproblémová. "Máme zkušenost s komisaři OSN při příchodu syrských dětí do České republiky. A ta spolupráce s OSN v první fázi byla velmi tristní," poznamenal.

Chovanec je přesvědčený, že Česko práva uprchlíků neporušuje, naopak se prý jejich situace zlepšuje. "My podmínky pro uprchlíky zlepšujeme a nemyslíme si, že porušujeme jakoukoliv směrnici nebo pravidla," řekl.

Sobotka: Vláda projedná převoz křesťanských uprchlíků

Při čtvrtečních sněmovních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda projedná převoz 152 křesťanských uprchlíků. Kabinet se k věci vyjádří bez ohledu na to, jestli bude možné tyto lidi započítat do kvót pro přerozdělení běženců mezi státy Evropské unie, nebo ne.

O převoz se snaží nadační fond Generace 21. Seznam uprchlíků už zástupci fondu předali úřadu vlády a nyní čekají na souhlas kabinetu a ministerstva vnitra. Převoz uprchlíků a první rok jejich pobytu v Česku je nadace připravena uhradit ze svého.

"Ministerstvo vnitra realizuje jednání, které souvisí s vyjasněním statusu těchto lidí v situaci, kdyby jim byla nabídnuta možnost pobytu v České republice," uvedl Sobotka v odpovědi na dotazy Jitky Chalánkové (TOP 09). Česko podle premiéra požádalo o stanovisko k postavení křesťanských uprchlíků Evropskou komisi a Radu OSN pro lidská práva. "V okamžiku, kdy jejich status bude potvrzen, pak já budu chtít, aby ministři, příslušní v této věci, předložili tuto věc k rozhodnutí vládě," dodal Sobotka.

Do Slovinska přišlo jen během středy rekordních 12 600 běženců. Země požádala EU o pomoc - čtěte ZDE

Podle fondu jde o celé rodiny nebo o vdovy s dětmi a převážně jde o mladé lidi připravené se v Česku usadit, studovat a pracovat. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání a u všech žadatelů fond prý zná jejich minulost.

Sobotka označil jejich žádost za velmi naléhavou. "Myslím si, že kromě toho aspektu kvót musíme zvažovat také aspekt humanity, aspekt solidarity, aspekt konkrétního ohrožení těchto lidí, kteří se zcela konkrétně obrátili na Českou republiku," dodal premiér.

Na uhrazení přepravy a prvního roku pobytu má fond podle svých představitelů nyní na účtu několik milionů korun a je prý schopen zajistit pro všech 152 lidí ubytování. Po přesunu do Česka nemají tito uprchlíci zůstat v ghettu, ale fond je chce začlenit do české společnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist