Prokurátor v úterý soudu v Lyonu navrhl, aby zprostil obvinění šéfku francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penovou, kterou organizace na ochranu menšin a lidských práv žalují kvůli údajnému podněcování k diskriminaci na základě víry, k násilí a k nenávisti proti skupině osob.

Doporučení státního zástupce, o kterém informovaly tiskové agentury, není pro soudce závazné. Kauza, ve které političce hrozí pokuta a vězení, souvisí s pět let starým vystoupením, v němž Le Penová modlení muslimů v ulicích francouzských měst přirovnala k nacistické okupaci.

Její výroky mohou být považovány za "šokující", ale "patří ke svobodě slova", řekl podle agentury Reuters prokurátor Bernard Reynaud, když soud seznamoval se svým postojem k obžalobě.

Podle agentury AP se rozsudek očekává 15. prosince. Le Penové hrozí až rok vězení a pokuta až 45 000 eur (1,2 milionu korun). Politička ujišťuje, že neměla na mysli okupaci nacistů za druhé světové války, jak tvrdí obžaloba. Tehdejší německá okupace se ve Francii označuje slovem okupace s velkým O.

Podle komentářů proces bez ohledu na verdikt posílí rostoucí popularitu představitelky francouzské krajní pravice.

Sporným výrokem na shromáždění v Lyonu v roce 2010 Le Penová reagovala na skutečnost, že muslimové se modlí přímo na ulicích, když jsou místní mešity plné nebo daleko. To podle médií zpravidla vyvolává zmatek v ulicích a nevoli a protesty obyvatel, například některých čtvrtí v Paříži.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Ve Francii v posledních letech v důsledku islámského násilí v zemi i jinde ve světě sílí protiislámské nálady. Tyto postoje v poslední době umocňují obavy z působení radikálního Islámského státu v Sýrii a Iráku a příchodu velkého počtu běženců z muslimských zemí. Také úřady stále více zpřísňují postihy proti všem projevům islámského radikalismu.

V zemi, kde žije na 65 milionů obyvatel hlásících se v naprosté většině ke katolické církvi, je přes šest milionů muslimů.

Národní fronta je známá svými protiimigračními a protiislámskými názory, ale Le Penová se ostře distancovala od antisemitských výroků svého otce a zakladatele Národní fronty Jeana-Marie Le Pena, kterého v čele strany nahradila v roce 2011. Její obliba od té doby roste a politička očekává dobrý výsledek v nadcházejících regionálních volbách a v prezidentských volbách na jaře 2017. FN vyhrála ve Francii poslední volby do Evropského parlamentu.

V roce 2013 Le Penovou zbavil imunity před trestním stíháním Evropský parlament, jehož je členkou.

"Takovou příležitost si nenechám ujít," prohlásila Le Penová ke své účasti na soudním procesu. Čelí v něm žalobě několika organizací na ochranu menšin a lidských práv. Advokátka jedné z nich Khadija Aoudiaová připouští, že proces poslouží Le Penové k dalšímu zviditelnění. Podle advokátky je ale nutné bojovat proti všem formám rasismu a vodou na mlýn šéfky FN jsou už projevy některých představitelů muslimské obce, že za modlení na ulicích si mohou samy obce a města, protože odmítají stavby nových mešit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist