Slovinsko a Chorvatsko se v pondělí odpoledne rozhodly pustit na svá území další migranty mířící dál do Evropské unie. Do Slovinska přišlo během pondělí z Chorvatska už kolem 5000 migrantů a dalších 1200 by mělo ještě přijet vlakem.
Podle agentury Reuters to v pondělí odpoledne oznámilo slovinské ministerstvo vnitra, které obvinilo Záhřeb, že ignoruje prosby a snahy Lublaně omezit příval uprchlíků.
Stovky migrantů pocházejících zejména z blízkovýchodních zemí strávily na chorvatsko-slovinské hranici noc na pondělí v dešti a chladu. Chorvatské úřady tam podle agentury AP poslaly vlak s uprchlíky navzdory oznámení Lublaně, že další osoby už nebudou přijaty. Přes 10 tisíc běženců se nyní nahromadilo v Srbsku, sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Vlak, ve kterém bylo asi 1800 lidí, dorazil na hranici v časných hodinách. Chorvatská policie migranty nechala vystoupit, na druhé straně ale hranici střežila slovinská policie, která tam postavila zátarasy a snažila se zabránit uprchlíkům v hromadném vstupu.
Uprchlíci, mezi kterými jsou i ženy a děti, se pokoušeli najít způsob, jak se do Slovinska dostat. Místní úřady to ale povolily jen malým skupinkám. Z druhé strany přitom chorvatská policie běžencům bránila v tom, aby se vrátili zpátky.
Slovinská strana se nakonec odpoledne rozhodla všechny uprchlíky do země vpustit. Mluvčí ministerstva vnitra Vesna Mitričová podle agentury APA v této souvislosti sdělila, že úřady za pondělí počítají s příchodem více než šesti tisíc lidí.
Podobné rozhodnutí pustit běžence do země přijaly i chorvatské úřady. Podle agentury AP se jich následně ze Srbska do Chorvatska nahrnulo několik tisíc.
Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat.
Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, jímž míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.
Jak dnes oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), v Srbsku je v současné době více než 10 tisíc migrantů, kteří tam zůstali uvězněni kvůli nejrůznějším omezením panujícím na hranicích zemí dále na západě Evropy.
"Je to jako obrovská řeka lidí. Jestliže ji někde zastavíte, jinde dojde k záplavám. Právě to se nyní děje," uvedla mluvčí UNHCR Melita Šunjičová. "Máme nedostatek jídla, přikrývek, všeho," dodala.
Do země přitom budou nejspíš v příštích dnech neustále proudit další stovky migrantů. Sousední Makedonie totiž zaznamenala o víkendu opět obrovský nápor běženců. Od šesté hodiny večer v sobotu do šesté hodiny večer v neděli do země vstoupilo 10 tisíc uprchlíků, uvedla agentura AFP s odvoláním na humanitární pracovníky na hranicích. Nejvíce lidí prý přicházelo z Řecka zejména kolem půlnoci. Do Řecka se uprchlíci dostávají na člunech z Turecka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist