Prodej pervitinu do Německa je v Česku velký byznys. Poptávka hlavně ve velkých městech stále roste, stejně jako počet drogově závislých, který se třeba v Bavorsku za posledních deset let zečtyřnásobil. Bavorská vláda se proto rozhodla posílit spolupráci s Českem a pašování drog jednou provždy zarazit.

Za tímto účelem se také v pátek český ministr vnitra Milan Chovanec a jeho bavorský protějšek Joachim Herrmann sešli v německém Norimberku.

Zátahů na drogová doupata v Česku bude víc

Oba politici se dohodli učinit přítrž drogovému byznysu v českém pohraničí. Připravují častější zátahy na drogová doupata na české hranici, odkud ve velkém proudí pervitin do Německa. Chystají se zlepšit koordinaci českých a německých bezpečnostních složek za účelem rozbití pašeráckých gangů.

Syntetická droga představuje pro českou i bavorskou policii zásadní problém. Také jejich kolegové ze Saska se potýkají s problémy způsobenými českými pašeráky. Podle údajů saského ministerstva vnitra se více než polovina ilegální drogové činnosti v regionu točí kolem pervitinu.

Bavorské úřady zaznamenávají každý rok případy, kdy se pachatelé pokouší propašovat přes hranice desítky kilogramů této látky. Například v minulém roce zadržela policie muže na mnichovském letišti, který se pokoušel odletět do Japonska s 20 kilogramy pervitinu v kufrech. Za letošek zajistili Bavoři zatím skoro 15 kilo. 

Stále častější případy pervitinu na hranicích jsou způsobené rapidním růstem poptávky, a to hlavně ve větších německých městech. Proto se také Bavorsko snaží s drogovou závislostí bojovat různými způsoby. Například v rámci projektu Midzone navštěvují mladí lidé večerní kluby a večírky a vysvětlují svým vrstevníkům nevyhnutelné negativní následky užívání drog.

Pervitin

Pervitin je syntetická droga v krystalické podobě. Je známá také jako Speed, ve slangu se jí říká perník, piko, péčko.

Chemický název zní N-methylamfetamin nebo methyl amfetamin hydrochlorid. Patří mezi nejnebezpečnější, vysoce návykové látky a je na celém území EU zakázaná.

Droga byla vyvinuta v 19. století a dlouhou dobu se užívala v medicíně například jako antidepresivum. V průběhu druhé světové války byla podávána vojákům k potlačení strachu a zvýšení jejich bdělosti a pozornosti.

"Kvůli značnému nárůstu problému s pervitinem se rozhodlo Bavorsko posílit prevenci proti této nebezpečné droze," uvedla bavorská ministryně zdravotnictví Melanie Humlová pro server Bayerischer Rundfunk.

Pašeráci jsou ve své činnosti značně vynalézaví. "Vždycky se něco najde," tak zní heslo celníků v Oberfranku, bavorském regionu, kde je boj proti přílivu drog z Česka nejúpornější.

Plastové lahve a sáčky od brambůrků patří k těm běžnějším skrýším. Pervitin si někteří dobrodruzi umisťují do tělních otvorů, jiní ho zašívají do potahů v autě.

Samotná droga většinou vzniká v soukromých laboratořích. K její popularitě přispívá také jednoduchost výroby, protože potřebné přísady není problém sehnat v běžných obchodech. Metamfetamin se pak prodává ve vysoce čistém stavu. Tím se stává návykovějším a má ničivější důsledky pro lidský organismus. Jeden gram látky stačí většinou na deset dávek.

Lepší spolupráci sousedních zemí v boji proti návykovým látkám požadovali také výzkumníci z Bavorské univerzity.

Vědci pod vedením Martina Doevenspecka z katedry výzkumu konfliktu zdůrazňovali potřebu mezinárodní spolupráce a navrhovali do jednání zapojit také Polsko, odkud do Česka proudí suroviny na výrobu metamfetaminu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist