Bavorsko patří mezi jednu z nejkonzervativnějších spolkových zemí Německa. Tradice jsou pro místní obyvatele velmi důležité. Přesto se ochránci zvířat rozhodli jednu z hlavních zrušit – chtějí odebrat kravám jejich zvonce.

"Podporujeme zákaz kravských zvonců, protože zvířatům prokazatelně škodí," řekla pro web FAZ Nicole Bruhl, prezidentka bavorského svazu pro ochranu zvířat. Místo těžkých a hlasitých zvonců navrhuje alternativu v podobě pásků s GPS, které by určovaly polohu zvířete pomocí satelitu.

Proti návrhu se ohradili místní politici i podnikatelé. "Nevěřím, že by zvonce kravám jakkoliv škodily, ať už kvůli hluku nebo zátěži," řekl pro FAZ Helmut Brunner, bavorský ministr zemědělství. Připouští ale, že pozice zvířete by se jednou pomocí senzorů určovat mohla.

Největší pobouření vyvolal nápad mezi členy Alpské Hospodářské unie, která zastupuje zájmy místního hospodářství. „Je to naprostý nesmysl. Zvony zvířatům neškodí, hlavně se ale jedná o tradici, která k nám neodmyslitelně patří,“ řekl pro FAZ Franz Hage, předseda unie.

Podobný názor má i Klub turististiky v Bavorsku. Podle něj by poutníkům v bavorských Alpách něco chybělo. Krávy navíc normálně nosí pouze malé zvony, které jim nijak neškodí.

Velké tradiční zvonce jsou používány jen při každoročních oslavách "Viehscheid", které se konají v září. Jedná se o tradici, během níž jsou krávy slavnostně hnány z hor do údolí a znamená oficiální ukončení léta.

Podle odborníků se náhrada za zvonce nehledá snadno. Na rozsáhlých plochách horských pastvin se zvířata hledají těžko. Obzvláště, pokud je mlha.

Debata o zvoncích se ale nevede jen v Německu. Technická vysoká škola ve Švýcarsku vydala studii, podle které zvonce dobytku skutečně škodí. Během šestidenního experimentu totiž krávy, které byly zatíženy pětikilovými zvonci, žraly a odpočívaly méně, než krávy bez nich.

Švýcarští ochranáři se na rozdíl od německých kolegů rozhodli zvolit neotřelejší strategii. Na sociální síti Facebook si založili skupinu s názvem "Kravské zvonce pryč."

V reakci na ni okamžitě vznikla skupina, která zvonce podporuje. Nutno říct, že druhá skupina má příznivců daleko více. "Kravské zvonce prostě patří ke švýcarské tradici," zveřejnil na svém facebookovém profilu její zakladatel Lucas Berger.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist