Moskevský městský soud ve středu poslal na šest let do vězení za špionáž bývalého ředitele ukrajinské zbrojovky Znamja Jurije Sološenka. Oznámila to agentura TASS. Sološenko, který údajně chtěl v Rusku během služební cesty ilegálně získat novou ruskou zbraň, svou vinu podle ruské agentury přiznal a proti verdiktu se neodvolal.

O případu je známo jen málo podrobností, protože jednání soudu bylo uzavřené. Podle ruské agentury RBK chtěl prý Sološenko během krátké služební cesty do Moskvy získat od svého dávného přítele z oboru blíže neurčenou novou ruskou zbraň, kterou hodlal nákladním autem dopravit na Ukrajinu.

Třiasedmdesátiletý důchodce Sološenko, který je ukrajinský občan, byl v Moskvě zadržen loni v srpnu. Byl dlouholetým ředitelem ukrajinského podniku, který v sovětské éře vyráběl radiotechnické součástky pro radary protivzdušné obrany včetně těch, jimiž jsou vyzbrojeny ruské protiletadlové střely Buk.

Ukrajinská média spekulují, že Sološenkovo zatčení a odsouzení může souviset s vyšetřováním havárie malajsijského letounu, při níž loni v červenci zahynulo na východě Ukrajiny téměř tři sta lidí. Podle zprávy mezinárodního týmu vyšetřovatelů zveřejněné v úterý měla pád stroje na svědomí právě ruská raketa Buk.

Podle členů Sološenkovy rodiny je případ absurdní. "Potřebují vyrábět špiony, touží po velkých kauzách," komentoval záležitost Sološenkův syn Oleksandr.

Advokát odsouzeného Gennadij Blochin novinářům řekl, že nepovažuje za vyloučené, že jeho mandant bude vydán k odpykání trestu na Ukrajinu. Že by ale byl Sološenko na Ukrajině vězněn za údajnou špionáž v její prospěch, je nanejvýš pochybné.

Související