Jihoafrický soud v pondělí na žádost státního zástupce odročil vynesení verdiktu nad Radovanem Krejčířem. Informovala o tom jihoafrická média.

Čech se měl v pondělí dozvědět výši trestu za únos, pokus o vraždu a pokus o přechovávání drog, z nichž byl usvědčen už v srpnu.

Rozhodnutí o výši trestu pro Krejčíře mělo původně padnout již 11. září, soud ho ale kvůli úrazu Čechovy obhájkyně Annelene van den Heeverové odročil právě na pondělí. Nový termín stanovil soud na 28. října.

Zpravodajský portál Jacarandafm zpočátku informoval, že soudce vyhradil na další projednání Krejčířova případu kromě 28. října také 17. a 19. listopad. Krejčíř už dříve oznámil, že se proti rozsudku hodlá odvolat.

Soud uznal v srpnu Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro Krejčíře. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl. Jedná se o jeho první odsouzení v JAR, kde je obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy. 

Stránky jihoafrických médií v poslední době plnily také informace o chystaném Krejčířově pokusu o útěk z vězení, který se údajně podařilo policii zmařit. Podle novinářů přítomných pondělnímu přelíčení byla kvůli tomu u soudu velmi přísná ostraha.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.