Mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale v neděli na serveru News24 popřel, že tip ohledně plánu na útěk Čecha Radovana Krejčíře z vězení u Pretorie přišel od jihoafrického detektiva Paula O’Sullivana. Ten v neděli na serveru Eyewitness News tvrdil, že echo dal policii poté, co se dozvěděl, že ho chce Krejčíř po útěku z vězení nechat zabít.

Makgale dodal, že policie v neděli podrobně prohledá Krejčířovu celu ve věznici Zonderwater. Podle něj jde patrně už o čtvrtý Krejčířův pokus o únik z vězení.

"Věděli jsme, že může komunikovat, ale pořád jsme tápali jak," uvedl Makgale. Pokaždé když ostraha prohledala Krejčířovu celu, našla tam mobilní telefony. "Řadu jsme jich zabavili už v minulosti, ale až teď jsme zjistili, kde je schovával," sdělil Makgale. Od soboty, kdy byl pokus o útěk zmařen, je podle něj Krejčíř v jiné cele.

Zbraň, kterou policie nalezla v sobotu při prohlídce cely, nyní projde balistickou zkouškou. Na analýzu poslala policie i nalezené mobily.

Makgale dále uvedl, že loni byli z České republiky vysláni muži, kteří se měli pokusit zabít Krejčířovy vyšetřovatele a dostat jej z vězení. Sám Krejčíř se prý kvůli tomu pokusil dojednat si návštěvu u zubaře v určitý čas a "pokusil se uplatit eskortu, nebyl ale úspěšný," dodal Makgale.

Detektiv O’Sullivan v neděli také tvrdil, že o Krejčířově plánu na útěk se prý dozvěděl poté, co zjistil, že Krejčířova matka, která žije v České republice, nabídla částku 20 milionů randů (asi 35 milionů korun) tomu, kdo pomůže jejímu synovi dostat se z vězení v Jihoafrické republice. "Když jsme se o to více zajímali, zjistili jsme, že suma byla zvýšena na 30 milionů randů (asi 53 milionů korun)," dodal podle serveru O’Sullivan.

Makgale ale na serveru News24 uvedl, že tip ohledně Krejčířova útěku nepřišel od O’Sullivana. "Nikdy jsme s ním nepracovali," řekl.

Na Twitteru pak Makgale dříve napsal, že Krejčíř by se "z vězení v případě nutnosti i prostřílel, přičemž by mu pomáhali podplacení hlídači a někteří spoluvězni". "Už na něj prý čekala luxusní vozidla, která ho měla odvézt k čekající helikoptéře, jež s ním měla odletět ze země," dodal Makgale.

Při prohlídce Krejčířovy cely se našla mimo jiné devítimilimetrová pistole, nůž, elektrický paralyzér, mobilní telefony, pepřový sprej a USB "klíčenka". Krejčíř podle jihoafrického tisku plánoval utéct ze své cely ve věznici v Pretorii, kam se dostal poté, co ho soud v Johannesburgu shledal na konci srpna vinným z pokusu o vraždu, únosu a pokusu o přechovávání narkotik.

O’Sullivan tvrdí, že od doby, co je Krejčíř ve vězení, se ho Krejčíř dvakrát pokusil nechat zabít. Pokud se Krejčíř dostane z vězení, O’Sullivan ho prý zabije. "Sdělil jsem to písemně jeho právníkům. Když uteče z vězení, zabiji ho," uvedl O’Sullivan.

Podle serveru Eyewitness News, který se kauzami českého občana dlouhodobě zabývá, se Krejčíř chystal z vězení uprchnout ještě před nejbližším jednáním u soudu. Jihoafrická vězeňská správa se zatím k incidentu nevyjádřila. Podle jihoafrických médií nicméně posílila bezpečnostní opatření ve věznicích.

Výši trestu v kauze únosu a pokusu o vraždu by si Krejčíř měl podle dosavadních informací vyslechnout 12. října.