Při tragické zářijové tlačenici během letošní pouti do Mekky zahynulo nejméně 1453 lidí. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla.

Informovala o tom v pátek agentura AP, která bilanci sestavila na základě informací z několika zemí, odkud poutníci do Saúdské Arábie přijeli. Oficiální počet od saúdských úřadů se zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný.

Poutníci byli ušlapáni 24. září v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Letošní pouti se zúčastnily asi dva miliony muslimů.

Saúdské království od začátku kladlo důraz na zajištění bezpečnosti a povolalo 100 000 policistů a vojáků, tragickému incidentu se přesto zabránit nepodařilo. Dosud největší podobné neštěstí se v Saúdské Arábii stalo v roce 1990, kdy bylo ušlapáno 1426 lidí.

Mezi mrtvými bylo podle AP 465 Íránců, 148 Egypťanů a 120 Indonésanů. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Indie (101 obětí), Nigérie (99 obětí), Pákistán, (93 obětí), Mali (70 obětí), Bangladéš (63 obětí) a Senegal (54 obětí). Mrtví pocházeli i z Beninu, Kamerunu, Etiopie, Súdánu, Maroka, Alžírska, Ghany, Čadu, Keni a Turecka. Zraněno bylo podle úředních údajů 934 osob.

Konečná bilance dosud není jasná, protože stovky lidí se stále pohřešují. Podle indických a indonéských diplomatů by počet obětí mohl přesáhnout i dva tisíce.

Írán i další státy, jejichž občané v Mekce zahynuli, obviňují Saúdské Araby, že při zajištění bezpečnosti selhali. Některé země dokonce vyzvaly, aby organizace pouti přešla na mezinárodní instituce, protože Saúdská Arábie je údajně nekompetentní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist