Ruské letectvo ve středu intenzivně bombardovalo cíle v syrských provinciích Hamá a Idlib. Prezident Vladimir Putin později oznámil, že Rusko zapojilo také flotilu v Kaspickém moři, která vypálila na cíle v Sýrii 26 střel. Po náletech následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců na nejméně čtyři povstalecké bojové pozice.
Rusko je podle svého ministerstva obrany připraveno přijmout americké návrhy na koordinaci operací v Sýrii.
Podle opozičních aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna, bylo použito množství raket země-země. Rusko, které je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, v Sýrii útočí od 30. září. Po středečních náletech a raketových útocích následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na schůzce s Putinem řekl, že čtyři raketové lodě kaspické flotily ráno vypálily na 11 cílů v Sýrii 26 řízených střel. "Podle kontrolních údajů byly všechny cíle zničeny a nebyl zasažen žádný civilní objekt. Potvrdila se vysoká účinnost střel dlouhého doletu při útoku na cíle vzdálené skoro 1500 kilometrů," řekl Šojgu. Putin práci ruské armády v Sýrii ocenil. "Je ještě brzy činit závěry, ale to, co už bylo vykonáno, si zasluhuje ocenění," řekl prezident.
Jeden z aktivistů, který je právě v Idlibu, sdělil, že syrská armáda ostřelovala centrální oblasti této západní provincie, kde povstalci zaútočili na armádní stanoviště a zničili jeden tank. Podle SOHR se boje odehrávají v blízkosti dálnice spojující severní province s Damaškem. Po boku syrských vojáků bojují prý spojenci z libanonského Hizballáhu.
Ruské operace v Sýrii znepokojují Turecko, neboť ruská letadla podle Ankary narušila o víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý varoval Moskvu, aby nezničila své přátelství s Ankarou, se kterou "spolupracuje v mnoha ohledech".
Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prohlásil, že další narušování tureckého vzdušného prostoru bude Turecko vnímat jako ohrožení. Premiér Ahmet Davutoglu řekl, že si nepřeje, aby syrský konflikt vyvolal krizi mezi NATO a Ruskem.
Davutoglu také prohlásil, že z 57 leteckých útoků, které Rusové zatím v Sýrii vedli, pouze dva zasáhly cíle IS. Ostatní pak směřovaly podle Davutoglua na umírněnou opozici. Šojgu ale řekl, že Rusko od 30. září zaútočilo na 112 objektů a útoky jsou stále intenzivnější.
Rusko možná přijme návrhy USA
Kriticky se k leteckým incidentům vyjádřilo NATO a rovněž USA, které vedou od loňska koalici, jež bojuje proti Islámskému státu na severu a východě Sýrie.
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu uvedl, že Rusko by mohlo přijmout americké návrhy na koordinaci operací. "Ruské ministerstvo obrany odpovědělo na žádosti Pentagonu a prostudovalo americké návrhy na koordinaci operací proti teroristické skupině Islámský stát na syrském území. Tyto návrhy mohou být přijaty. Upřesňujeme pouze některé technické detaily a dnes o nich budou jednat experti našeho ministerstva a Pentagonu," sdělil Konašenkov.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist