Vítězství nad radikály z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii bude dosaženo po odchodu syrského prezidenta Bašára Asada. V úterý to na zahájení summitu o terorismu konaného na okraj Valného shromáždění OSN prohlásil americký prezident Barack Obama.
Na okraj zasedání se prezident také potkal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Politici, kteří oba znovu vyzvali ke zrušení amerického obchodního embarga proti Kubě, k němuž se Kongres USA ovládaný republikány zatím nemá, si podle agentury AFP před opětovnou schůzkou podali ruce.
K vítězství nad IS v Sýrii je kromě odchodu Asada potřeba také vláda, která sjednotí Syřany v boji proti teroristickým skupinám, myslí si Obama.
K mocným spojencům syrského prezidenta Asada patří Rusko, které posiluje svoji vojenskou přítomnost v Sýrii. Naopak Západ si budoucnost Sýrie v čele s Asadem nepředstavuje. V Sýrii od března 2011 zuří občanská válka.
Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že jeho země na newyorský summit pošle diplomata, aby "tuto událost sledoval".
Vrcholná schůzka zorganizovaná Spojenými státy je podle Čurkina výrazem nedostatečného respektu vůči OSN a jejímu generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi, uvedla agentura AFP.
Americký prezident během svého projevu přislíbil, že jeho země využije všech možných prostředků - vojenských, zpravodajských i ekonomických - k tomu, aby islamisty porazila. Jak dodal, je si nicméně vědom toho, že extremistická skupina již zapustila v Iráku a Sýrii své kořeny, je velmi odolná a pokračuje ve své expanzi.
"Opakovaně říkám, že to bude nějakou dobu trvat. Není to snadný úkol," uvedl Obama. Jak nicméně doplnil, vidí "v zásadě optimisticky" to, že bude tato brutální organizace poražena. "Je to dlouhodobá kampaň, nejen proti určité síti, ale i proti její ideologii," dodal. Nejnovějšími členy koalice vedené USA, která má za cíl bojovat proti islamistům, se podle Obamy staly Nigérie, Tunisko a Malajsie.
Druhé setkání prezidentů Kuby a Spojených států
S Castrem se Obama setkal teprve podruhé od loňského začátku oteplování ve vztazích mezi oběma zeměmi. V dubnu spolu prezidenti jednali v Panamě na okraj celoamerického summitu.
Diskutovali o možných dalších krocích jednotlivých vlád, které by mohly vést k prohloubení spolupráce obou zemí. Obama "uvítal pokrok, kterého bylo dosaženo při navazování diplomatických vztahů", uvedl Bílý dům.
Americký prezident nicméně rovněž zdůraznil, že je potřeba, aby na Kubě pokračovaly reformy. Znovu zopakoval, že je pro USA velmi důležité, aby byla na Kubě dodržována lidská práva.
Oba muži se krátce potkali a potřásli si rukou také v prosinci 2013 na pietním aktu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.
Spojené státy uplatňují vůči komunistické Kubě embargo od roku 1960, kdy jej zavedly v reakci na znárodnění majetku patřícího americkým firmám a občanům. O dva roky později je pak výrazně zesílily, takže v jeho rámci byla zakázána většina obchodu s Kubou a cest na ostrov.
V posledních měsících je ale embargo postupně uvolňováno. Obchody s ostrovním státem jsou nyní pro americké firmy snadnější. Totéž se týká cestování na ostrov na trajektech. Zcela může embargo zrušit pouze Kongres, jehož republikánská většina zatím ale takovému kroku brání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist