Americký prezident Barack Obama v sobotu v Nairobi označil spolupráci USA a Keni v boji proti terorismu za efektivní a zdůraznil, že tato kooperace přispívá k omezení akčního prostoru pro působení islamistických radikálů ze skupiny Šabáb v Somálsku. Jeho keňský protějšek Uhuru Kenyatta na společné tiskové konferenci v keňském hlavním městě vyzval k posílení této spolupráce.
Obama prohlásil, že oba státy by měly ještě těsněji spolupracovat v boji proti Šabábu, což by podle něj mělo zahrnovat mimo jiné sdílení zpravodajských informací.
Americký prezident také ocenil keňského prezidenta za jeho závazek vymýtit v zemi korupci.
Na tiskové konferenci s keňským hostitelem Obama dále ohlásil zpřísnění amerických zákonů vztahujících se na prodej slonoviny.
"Mohu oznámit, že navrhujeme nová pravidla zakazující prodej takřka veškeré slonoviny přes státní hranice," řekl Obama. Návrh americké organizace Fish and Wildlife podle něj zakotvuje jen omezené výjimky pro vnitrostátní prodeje, konkrétně pro výrobu starobylých hudebních nástrojů, nábytku a střelných zbraní, které obsahují méně než 200 gramů slonoviny.
"Chceme zajistit, aby naše země nepřispívala k metle pytláctví, která decimuje populaci slonů v Africe," řekl ředitel Fish and Wildlife Service Dan Ashe.
Obama se věnoval i otázce práv homosexuálů. Podle agentury Reuters řekl, že stát by neměl diskriminovat osoby na základě jejich sexuální orientace. Přistupovat k lidem odlišně označil Obama za cestu vedoucí k podkopávání svobody. "Pak se dějí špatné věci," řekl americký prezident. "Je špatné, když je člověk, který neporušuje zákony a nikomu neubližuje, pronásledován za to, koho miluje," dodal Obama.
Keňský prezident v reakci na jeho slova řekl, že práva homosexuálů nejsou pro Keňany žádným tématem. USA a Keňa sdílejí mnohé hodnoty, jsou ale určité věci, které kultury těchto dvou zemí nesdílejí, řekl Kenyatta.
Obama se sešel s Kenyattou v rámci své oficiální návštěvy Keni, kde v sobotu promluvil před účastníky ekonomické konference v Nairobi.
Obamově návštěvě Keni, která je domovinou jeho otce, dlouho bránilo obvinění keňského prezidenta Kenyatty před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu v souvislosti s organizováním etnických nepokojů po volbách v roce 2007. To bylo kvůli nedostatku důkazů zastaveno. Pro obvinění ze zločinů proti lidskosti je ale stejným soudem stíhán keňský viceprezident William Ruto. Ten se zúčastnil sobotní schůzky Obamy s Kenyattou a americký prezident se s ním přivítal podáním ruky, poukazuje agentura AFP.
Ruto v nedávné době také přitvrdil ve svých častých homofobních výrocích. Začátkem července například podle citace v keňském tisku prohlásil: "Slyšeli jsme, že Spojené státy schválily homosexuální vztahy a další nechutné věci. Chci vám říci, jako křesťanský vůdce, že my budeme bránit svou víru a svou zemi."
Homosexualita je v Keni trestná podle zákona, v praxi je však jen málokdy postihována.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist