Rusko podnikne odvetná opatření, pokud Spojené státy rozmístí nové taktické jaderné zbraně v Evropě. Uvedl to ve středu mluvčí Kremlu. Pentagon se totiž prý chystá poslat do Německa přesnější jaderné bomby.
"To může vést k porušení strategické rovnováhy v Evropě. Rusko pak bude nuceno přijmout odpovídající protiopatření, aby tuto strategickou rovnováhu a paritu obnovilo," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "Bezpochyby to není krok k posílení stability, důvěry a zvýšení bezpečnosti v Evropě," varoval a dodal, že půjde o další krok k zvýšení napětí na starém kontinentu.
Na upřesňující otázku ohledně ruských protiopatření mluvčí odvětil, že půjde o "kroky potřebné pro zajištění národní bezpečnosti Ruské federace, jakož i strategické parity v Evropě".
Ruská média s odvoláním na úterní pořad německé televize ZDF tvrdí, že v rozpočtových plánech Pentagonu se počítá s rozmístěním dvou desítek amerických jaderných pum typu B61-12 na letecké základně u města Büchel ve spolkové zemi Porýní-Falc jako výzbrojí pro německé stíhací bombardéry, které z této základny operují. Stát by se tak mohlo již letos. Nové bomby jsou podle expertů daleko přesnější než dosavadní typy.
Rusko by podle expertů mohlo odpovědět například rozmístěním taktických raket Iskander ve své nejzápadnější enklávě u Kaliningradu. "Tato otázka se posuzuje. Konečné rozhodnutí bude přijato po podrobné analýze možných hrozeb," řekl nejmenovaný zdroj z "vojenských a diplomatických kruhů" agentuře Interfax.
Nápad rozmístit rakety Iskander u Kaliningradu zazněl už v roce 2007, v souvislosti s plány na vybudování americké protiraketové obrany v Evropě. Tuto výhrůžku použil v roce 2011 i tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je nyní premiérem.
Rozmístěním Iskanderů u Kaliningradu ale pohrozilo ruské ministerstvo obrany i letos - pro případ, že by USA rozmístily své tanky v Polsku a Pobaltí.
Před dvěma lety německý deník Bild s odvoláním na družicové snímky napsal, že Rusko už u Kaliningradu umístilo nejméně deset raketových komplexů Iskander. Moskva tyto zprávy nekomentovala. Rakety s dosahem asi 500 kilometrů mohou nést konvenční či jaderné hlavice. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů, podotkl Bild.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová již dříve upozornila, že americké plány na modernizaci jaderných zbraní v Německu znepokojují Moskvu i proto, že Rusko v 90. letech výrazně zmenšilo svůj arzenál taktických jaderných zbraní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist