Britská Labouristická strana si v sobotu zvolí nového předsedu. Podle průzkumů agentury Reuters má největší šanci stát se nástupcem Eda Milibanda levicově orientovaný Jeremy Corbyn.

Když v červnu ohlásil tento svérázný politik svou kandidaturu, bookmakeři odhadli jeho šanci na vítězství 100:1. Corbyn ale dokázal nemožné a stal se hlavním favoritem, který si, k hrůze labouristického vedení, míří pro vítězství. Šestašedesátiletý politik se do povědomí veřejnosti zapsal vedle nošení "leninovské" čepice i svými až extrémistickými názory - v minulosti se dokonce hlásil k myšlenkám Karla Marxe.

Poslanec Dolní sněmovny za londýnský obvod North Islington je bezesporu výraznou postavou britské politiky. Odpor mnoha spolustraníků vyvolal třeba sympatizováním s radikály z Hizballáhu a Hamásu.

Jeho příznivci naopak tvrdí, že je ztělesněním základních hodnot britské levice a zároveň nejviditelnějším odpůrcem politiky úsporných opatření. On sám tvrdí, že ve volbě labouristického lídra nejde o jednotlivce nýbrž o hodnoty. Nemluví o straně, ale používá slovo "movement" - tedy hnutí či tažení.

Jádro jeho podporovatelů tvoří lidé z největších odborových skupin v zemi. Ti jsou přesvědčeni, že Corbyn je jediný, kdo dokáže stranu vyvést ze současné neuspokojivé situace, do které ji přivedlacentralistická politika bývalého premiéra Tonyho Blaira.

"Myslíme si, že je čas na změnu. Uvnitř strany je virus a Jeremy Corbyn je lék," řekl jeden z lídrů Dave Ward. Kromě odborů stojí za politikem také přes sto tisíc nově registrovaných příznivců, kteří zaplatili volební poplatek ve výši tří liber (asi 110 korun), aby podpořili Corbynovo vítězství.

Je jich nadšení ale nesdílí několik hlavních sponzorů strany. "Nikdy nesázím na mrtvé koně," prohlásíl například multimilionář Assem Allam, který straně v červenci věnoval v přepočtu přes 19 milionů korun.

S Corbynem v čele od něj ale strana další peníze prý nedostane. Jeho názor sdílí I další dárci a to by mohlo stranu připravit o několik milionů ročně a tím zásadně ohrozit její fungování.

Konzervativci tak potichu jásají. Pokud by Corbyn pokračoval i po zvolení do čela strany ve svých až extrémistických návrzích na zvyšování daní, znárodňování podniků, vystoupení z NATO a sešrotování jaderných zbraní, stali by se labouristé v příštích volbách plánovaných na rok 2020 prakticky nevolitelnými.

Možná se ale těší předčasně. Corbynem vedená opozice by pro současnou vládu mohla představovat tvrdý oříšek. Současný kabinet Davida Camerona si totiž připravuje půdu pro parlamentní hlasování o bombovém útoku na Sýrii. Corbyn, který zatvrzele odmítá účast Velké Británii ve válkách na Blízkém východě, by mohl strhnout na svou stranu veřejné mínění a celé hlasování tím značně zkomplikovat.

Dalšími kandidáty na šéfa druhé největší britské strany jsou Andy Burnham a zatím nejoblíbenější politička strany Yvette Cooperová. Levice si volí nového šéfa poté, co po neúspěchu v květnových volbách rezignoval její šéf Ed Milliband. Labouristé tehdy měli přesvědčivě vyhrát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist