Největší šanci stát se nástupcem Eda Milibanda v čele britské Labouristické strany má představitel jejího levého křídla Jeremy Corbyn. Dlouholetý poslanec získal podle agentury Reuters nečekaně podporu největšího počtu místních organizací strany mezi čtyřmi hlavními kandidáty na nového předsedu.

Jeho jméno bude známo 12. září, a ačkoli názory místních labouristických sdružení nejsou závazné, podle expertů ukazují míru podpory kandidátů mezi aktivními členy strany. 

Šestašedesátiletého Corbyna, který je o generaci starší než další uchazeči o vedení nejsilnější britské levicové strany, podpořilo 152 lokálních uskupení labouristů. Jeho hlavní konkurent Andy Burnham získal podporu 111 organizací, zatímco nejoblíbenější politička strany Yvette Cooperová 106. Mezi touto trojicí by se podle britských médií mělo rozhodnout.

Voleb, které začínají již v polovině srpna, se mohou zúčastnit všichni registrovaní stoupenci labouristů, kterých je podle strany k dnešku zhruba 27 tisíc. Do této skupiny se však může přidat kdokoli, kdo se přihlásí a zaplatí tři libry nejpozději dva dny před začátkem hlasování stanoveným na 14. srpna.

Levice bude volit nového šéfa poté, co Miliband rezignoval kvůli neúspěchu v květnových parlamentních volbách, které navzdory vyrovnaným průzkumům přesvědčivě vyhráli konzervativci. 

Corbyn, který se kdysi hlásil k myšlenkám Karla Marxe, proslul výzvami ke znárodnění některých britských podniků. Mezi jeho témata patří boj proti chudobě či nukleární odzbrojení.

Zástupce centristického křídla strany Burnham, který je podle jednoho z aktuálních průzkumů nejoblíbenějším kandidátem u britské veřejnosti, podle listu The Guardian varoval, že případné Corbynovo vítězství může kvůli jeho vyhraněnému slovníku rozdělit stranu na dvě nesmiřitelné skupiny.

Corbynovi stoupenci, mezi něž patří rovněž největší odborové skupiny v zemi, naopak tvrdí, že je jeho volba východiskem ze současné neuspokojivé situace strany, kterou do opozice zavedla centristická politika bývalého premiéra Tonyho Blaira a jeho následovníků. "Podle nás je pro labouristy čas na změnu. Uvnitř strany je virus a Jeremy Corbyn je lék," řekl jeden z odborářských lídrů Dave Ward.