Britští labouristé v pátek ve stranických volbách začali vybírat svého nového předsedu a veřejnost napjatě čeká na to, zda v čele hlavní opoziční strany nakonec stane výrazná tvář jejího levicového křídla, šestašedesátiletý Jeremy Corbyn.

Ten je podle průzkumů veřejného mínění favoritem, jeho jméno ale vyvolává kontroverze i v samotné Labouristické straně. Její bývalý předseda a premiér Tony Blair varoval, že volba Corbyna by pro labouristy znamenala výrazný posun doleva a další ztrátu pozic.

Volba předsedy se koná korespondenčně a hlasovat ve volbách může zhruba 600 tisíc straníků. Výsledky budou známy 12. září.

Labouristé vybírají nové vedení poté, co jejich strana propadla v květnových parlamentních volbách. Její největší rival, pravicoví konzervativci, v nich překvapivě hladce zvítězili a sestavili jednobarevnou vládu. Dosavadní předseda labouristů Ed Miliband následně rezignoval.

O předsednické křeslo v největší britské levicové straně se ucházejí čtyři kandidáti. Kromě Corbyna je to zástupce centristického křídla Andy Burnham, poslankyně a jedna z nejoblíbenějších političek strany Yvette Cooperová a další poslankyně Liz Kendallová.

Všechny ale v poslední době zastínil právě Corbyn, původně outsider, který však podle posledních průzkumů ve volbách vyhraje s podporou více než 50 procent hlasů.

Dlouholetý poslanec u labouristů zastupuje ten nejlevicovější proud a chtěl by stranu vrátit k jejím socialistickým kořenům. Jeho plány na zestátňování energetických a dopravních firem, větší vládní výdaje nebo volání po vystoupení ze Severoatlantické aliance (NATO) a vzdání se jaderných zbraní ale vyvolávají mezi středověji smýšlejícími spolustraníky paniku.

Jeho protikandidátka Kendallová v pátek vyzvala, aby voliči při hlasování podpořili kohokoliv, hlavně když to nebude Corbyn. Média pak labouristického veterána vykreslují jako politika, který se svým vystupováním blíží představitelům krajně levicové řecké Syrizy vedené Alexisem Tsiprasem nebo španělského hnutí Podemos.

Tento postoj ale nesdílí veřejnost - pro niž je šedovlasý politik s plnovousem zapamatovatelný nejen díky vizáži, ale i díky svým dlouhá léta prosazovaným myšlenkám - ani někteří další známí labouristé.

Například bývalý starosta Londýna Ken Livingstone tvrdí, že pro stranu bude zvolení Corbyna představovat největší šanci na úspěch při dalších parlamentních volbách v roce 2020.

Ve vedení labouristů se za posledních 20 let vystřídali pouze tři řádní předsedové. V letech 1994 až 2007 stál v jejich čele Tony Blair, kterého poté vystřídal Gordon Brown. Od roku 2010 stranu vedl Miliband, nyní je ve vedení dočasně Harriet Harmanová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist