Španělská policie zadržela muže ze Senegalu, kterého podezřívá z organizování pašeráckých plaveb s migranty na Kanárské ostrovy. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Senegalec je podle policie součástí pašerácké skupiny, která sídlí v západosaharské metropoli Al-Ajún a která najímá lodě pro plavby na španělské souostroví.

Senegalec se v červenci vydal na cestu spolu s běženci a po připlutí na kanárský ostrov Gran Canaria se s kapitánem plavidla vmísil mezi ostatní pasažéry.

Policie ho nicméně později odhalila, i když se registroval pod falešným jménem. Ostatní uprchlíci poté i přes dřívější výhrůžky udali kapitána, který je rovněž ze Senegalu.

Policie v prohlášení uvedla, že na lodi tehdy připlulo asi 40 běženců z Afriky a že organizátor od každého vybíral zhruba 800 až 1500 eur (22 tisíc až 40 tisíc korun).

Plavby s migranty mířícími na Kanárské ostrovy dosáhly vrcholu v roce 2006, kdy připlulo 32 tisíc lidí. Po zpřísnění kontrol a dojednání repatriačních dohod se Senegalem a Mauritánií zájem o nebezpečnou plavbu značně opadl.