Rakouské úřady obvinily z převáděčství českého občana. Policisté ho v červenci zadrželi s 37 uprchlíky ve voze na dálnici nedaleko Vídně. S odvoláním na české velvyslanectví v rakouské metropoli o tom v úterý informoval server Echo24.cz. Muži údajně hrozí trest odnětí svobody až deset let.

Mladíka ve věku mezi 20 a 25 lety zadrželi rakouští policisté podle Lucie Steinichové z konzulárního oddělení české ambasády ve Vídni na konci července. Obvinění si prý již vyslechl a v současnosti se nachází ve vyšetřovací vazbě v dolnorakouské metropoli Sankt Pölten.

Muž se podle svého advokáta k činu přiznal. Podle českého zastupitelského úřadu se nedá očekávat, že by byl souzen na svobodě. Zatím prý není jasné, zda byl součástí organizované skupiny, nebo zda jednal sám.

Steinichová podle Echo24.cz informovala, že nedávno rakouské soudy odsoudily dva maďarské převaděče k jednomu a ke dvěma letům nepodmíněně. "Soud přihlédl k okolnostem převozu, mimo jiné k tomu, že překupníci běžencům dávali najíst a napít. Dělali i zastávky. V návaznosti na tragédii z minulého týdne se dá ale očekávat, že se tresty za pašování zpřísní," citoval server zástupkyni velvyslanectví.

Minulý čtvrtek našla rakouská policie na dálnici nedaleko maďarských hranic chladírenský vůz s mrtvolami 71 uprchlíků, kteří se pravděpodobně udusili. V souvislosti s případem zadrželi maďarští a bulharští policisté podle agentury APA už přinejmenším sedm lidí. Rakousko v reakci na tragédii zpřísnilo kontroly na východních hranicích i boj proti převaděčství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist