Evropská unie nepotřebuje další mimořádný summit k migraci, členské země ale musí skutečně uvést do života už přijatá evropská pravidla, míní předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Napsal to pro středeční vydání irského deníku The Irish Times.
Komise už také v minulých dnech poslala některým unijním zemím dopis, ve kterém upozorňuje na související nedostatky v jejich právu. Například Maďarsko, Německo, Itálie a Řecko byly požádány o vysvětlení nařízení týkajícího se snímání otisků prstů imigrantů a žadatelů o azyl tak, aby bylo možné je později znovu identifikovat.
Přesně za týden předstoupí Juncker ve Štrasburku před europoslance s projevem "O stavu unie". Právě tam hodlá představit nejnovější návrhy svého týmu, jak gradující krizi řešit na evropské úrovni.
O návrzích komise budou moct o několik dní později poprvé diskutovat ministři spravedlnosti a vnitra unijních zemí. Jejich mimořádné jednání k migrační problematice je svoláno na pondělí 14. září.
Vídeňský arcibiskup ubytuje tisíc migrantů
K řešení uprchlické krize se ve středu prakticky postavil vídeňský kardinál. Církevní zařízení ve vídeňské arcidiecézi uvolní v příštích týdnech ubytovací kapacity až pro tisíc migrantů. O rozhodnutí kardinála Christopha Schönborna ve středu informoval deník Die Presse. Kardinál, který zastává úřad vídeňského arcibiskupa, už také vyzval další rakouské diecéze, aby uvolnily místa pro přijetí migrantů přicházejících do země.
Rakousko se potýká s nedostatkem kapacit pro ubytování uprchlíků, přeplněný je i největší uprchlický tábor v Traiskirchenu nedaleko Vídně. Se začátkem školního roku se navíc musí vyklidit i budovy škol, které sloužily jako provizorní noclehárny.
Dobré zprávy přichází také z Německa, kde v posledních dnech převládaly záběry hořících ubytoven pro běžence nebo demonstrantů. Obyvatelé Mnichova, kam vlakem z Maďarska dorazilo asi 3000 uprchlíků, běžence vítali, nabízeli jim oblečení i potraviny a snažili se ukázat přívětivou tvář své země.
Migranti zastavili dopravu pod Lamanšským průlivem. Počkat musely dva tisíce cestujících - čtěte ZDE
Přímo na nástupišti lékaři kontrolovali, zda příchozí nemají neštovice nebo svrab. Hned poté se ale uprchlíků ujímali místní obyvatelé a nádraží vypadalo spíš jako místo lidové slavnosti - ve vzduchu se vznášely nafukovací balónky, místní děti si hrály s dětmi běženců.
Budapešťské nádraží v obležení
Tisíce uprchlíků však stále obléhají budapešťské Východní nádraží (Keleti). Doprava přes nádraží po úterním několikahodinovém přerušení pokračuje, ale uprchlíci cestovat nemohou, informovala maďarská tisková agentura MTI.
Mimořádně kritická je kvůli tomu hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Jedinou pomoc jim prý poskytuje společnost Migration Aid, která rozděluje oblečení a jídlo získané z darů.
Kvůli uprchlické krizi a jejích dopadech na středoevropský region se v pondělí v Bratislavě setká i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se svým slovenským protějškem Robertem Ficem a rakouským kancléřem Wernerem Faymannem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist