Odstupující řecký premiér Alexis Tsipras nehodlá prý sestavovat po zářijových předčasných volbách vládní koalici s nikým jiným než dosavadními partnery, nacionalistickými Nezávislými Řeky.

Pokud se mu za těchto okolností nebo jemu samotnému s levicovou formací Syriza nepodaří v parlamentu získat nadpoloviční většinu, tak prý už nebude premiérem. Tsipras se tak ve středu vyjádřil v rozhovoru pro řeckou televizní stanici Alpha.

Premiér v demisi tak zatrhl spekulace kolem možné spolupráce například s proevropskými liberály ze strany Potami, kteří schvalují, že kabinet nakonec vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se Tsipras rozhodl pro rezignaci a předčasné volby, protože prý vyčerpal mandát z rovněž předčasných voleb v letošním lednu.

Premiér rovněž vyloučil možnou koalici s nejsilnější opoziční stranou, konzervativní Novou demokracií, a se socialisty z hnutí Pasok, které označuje za součást "starého politického systému", tedy ty, kteří dovedli Řecko do dnešní svízelné ekonomické situace.

Tsipras v rozhovoru obhajoval rozhodnutí dohodnout se s věřiteli a nesplnit tak předchozí předvolební slib, že učiní přítrž hospodářským škrtům provázeným snižováním mezd a důchodů, zvyšováním daní a vysokou nezaměstnaností.

Upozornil, že stejně tak drtivá většina národa chtěla za každou cenu udržet euro, což by bez dohody s eurozónou nebylo možné. Podle něho je současná dohoda nevyhnutelným kompromisem, který dává zemi naději na přežití.

Tsipras rovněž zopakoval názor, že dohoda je fakticky vnucená a že on sám v její výsledky nevěří. Jako příklad uvedl zvýšení daně z přidané hodnoty, které podle něho více peněz do státní kasy nepřinese, protože hlavním problémem je vymahatelnost výběru daní.

Související