Vůdce řecké hlavní opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis v pondělí formálně vrátil prezidentovi Prokopisi Pavlopulosovi mandát k sestavení vlády. Informovala o tom agentura AP. Řecko se tak po čtvrteční rezignaci dosavadního levicového premiéra Alexise Tsiprase opět přiblížilo k vypsání předčasných voleb, které by se mohly konat na konci září.

Podle prvních výsledků průzkumu veřejného mínění od pádu Tsiprasovy vlády, který sociologové podnikli pro německý list Bild, má premiérova formace SYRIZA stále největší podporu, a to zhruba 28 procent voličů.

To straně ale - bez ohledu na bonus 50 poslaneckých mandátů pro vítěze - nebude stačit k zisku nadpoloviční většiny v parlamentu, podobně jako v lednu, kdy získala 36 procent hlasů. Tsipras v pondělí nicméně oznámil, že zisk nadpoloviční parlamentní většiny považuje za cíl, a upozornil, že nehodlá spolupracovat s žádnou stranou "bývalého režimu". Tím má na mysli především konzervativce a socialisty, kteří vládli v zemi do letošního ledna.

Třídenní šanci na sestavení vlády nyní dostala Lidová jednota, kterou založili nespokojení poslanci Tsiprasova hnutí SYRIZA. Ti podle Bildu mají podporu osmi procent voličů, takže by ve třísetčlenném parlamentu mohli mít kolem 20 poslanců.

Úspěch Lidové jednoty v hledání koaličního partnera její vůdce a bývalý ministr energetiky Panajotis Lafazanis sám vzhledem k roztříštěnosti sil v parlamentu ani nepředpokládá. Očekává se proto, že parlament bude rozpuštěn a příští měsíc se budou konat volby.

Ústava předpokládá, že jestliže vláda podá do roka po svém ustavení demisi, mají mít možnost sestavit jinou vládu postupně druhá a třetí nejúspěšnější parlamentní strana.

Volby v lednu vyhrála SYRIZA; Nová demokracie, která má nyní podporu podle Bildu 25 procent voličů, skončila tehdy druhá a na třetím místě byl nacionalistický Zlatý úsvit. Nově vzniklá Lidová jednota má ale nyní víc poslanců než krajní nacionalisté, takže mandát dostala právě ona.

Nejpozději v pátek by tak měl prezident přijmout formálně Tsiprasovu demisi a pak jmenovat úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Na přípravu voleb zbudou asi tři týdny.

Podle průzkumu neonacisty vytlačuje nyní z třetího místa liberální a proevropská strana Potami s devíti procenty volebních preferencí. Pro Zlatý úsvit by ale šlo o propad až na páté místo ještě za Lidovou jednotu, protože by je mělo volit jen 5,3 procenta hlasujících.

Do parlamentu by se ještě měli dostat komunisté se 4,2 procenta podpory. Naopak odejít z něj mohou socialisté a dosavadní koaliční partnery pro formaci SYRIZA, nacionalističtí Nezávislí Řekové, kteří se přibližují tříprocentní hranici volitelnosti.

S poslaneckou kariérou podle všeho končí bývalý Tsiprasův ministr financí Janis Varufakis, který se z ideologických důvodů odmítl připojit k odštěpující se Lidové jednotě. Nikdy ovšem ani nebyl členem strany SYRIZA.