Francie rozšířila pátrání po dalších případných troskách pohřešovaného dopravního letadla Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines, let MH370 kolem ostrova Réunion v Indickém oceánu. Tamní úřady do pátrání zapojily čluny i letoun, informovala v pátek agentura AP.

Malajsie tvrdí, že se našly sedadlové polštářky a části oken z letu MH370 - čtěte ZDE

Francouzský pátrací letoun v pátek vzlétl do akce, jejímž cílem je získat pohled na Réunion z ptačí perspektivy. Francouzské úřady v pátek v této souvislosti oznámily, že zahájily týdenní operaci, na níž se podílejí čluny a letadlo, které prohledávají vody Indického oceánu.

Na břehu Réunionu byla před devíti dny nalezena vztlaková klapka, která podle malajsijských úřadů určitě, a podle francouzských pravděpodobně, pochází z letounu, jenž se ztratil 8. března 2014. Stroj letěl z Kuala Lumpuru do Pekingu a na palubě měl 239 lidí. Předpokládá se, že všichni zahynuli.

Prefekt francouzského Réunionu Dominique Sorain v pátek řekl, že pátrání bude zahrnovat oblast o ploše 120 krát 40 kilometrů kolem pobřeží ostrova. Sorain také řekl, že na plážích ostrova byly během posledního týdne nalezeny také další předměty, které byly předány ke zkoumání. Úřady však podle něj nevědí, zda pocházejí z letadla.

Příbuzní čínských cestujících chtějí letět na Réunion

Příbuzní čínských cestujících, kteří byli na palubě pohřešovaného malajsijského letounu Boeing 777, v pátek v Pekingu uspořádali manifestaci. Asi tři desítky lidí požadovaly, aby mohly odletět na ostrov Réunion, kde se našla část křídla, která pravděpodobně pochází právě ze zmizelého stroje, informovala agentura AFP.

Letoun společnosti Malaysia Airlines na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizel krátce po startu 8. března loňského roku. Z 239 osob na palubě bylo zhruba 150 Číňanů.

Příbuzní pohřešovaných cestujících se shromáždili před kanceláří letecké společnosti a požadovali setkání s oficiálním představitelem malajsijské vlády. Když se ho nedočkali, přesunuli protest do blízkosti malajsijské ambasády, kde je bedlivě sledovaly desítky čínských policistů. Ti jim také bránili, aby se k velvyslanectví dostali blíž.

"Chceme okamžitě odletět na Réunion, abychom se mohli na vlastní oči přesvědčit, jaká je situace," řekla Chu Siou-fang, která měla v letadle tři příbuzné včetně syna.

"Všechny rodiny tam chtějí letět! Malajsie je odpovědná za pátrání po letadle, takže je na ní, aby zařídila nezbytné formality potřebné k cestě," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist