Na francouzském ostrově Réunion moře vyplavilo fragmenty křídla letadla. Mohlo by se jednat o zbytky letu MH370 malajsijských aerolinek, který záhadně zmizel v loňském roce. Informaci přinesl britský list The Telegraph.

Úlomek, který je dlouhý kolem dvou metrů a je podobný kusu křídla, našli v Saint-André pracovníci firmy, která má na starosti čištění pobřeží.

Francouzský letecký expert Xavier Tytelman věří, že zbytky stroje odpovídají typu letadla MH370. Soudí tak podle fotografií, které mu byly poslány z ostrova Réunion, kde zřejmě Indický oceán část stroje vyplavil.

"Prostudoval jsem stovky fotografií a mluvil s kolegy. Všichni si myslíme, že je pravděpodobné, že se jedná o křídlo Boeingu 777, tedy stejného letadla, jako byl let MH370," řekl Tytelman deníku The Telegraph.

Jeho domněnku potvrdili i místní policisté, kteří po ohledání konstatovali, že nalezený objekt mohl být v moři zhruba rok. To opět nasvědčuje tomu, že se může jednat o část ztraceného letadla. S jistotou to policisté ale nepotvrdili. Zatím ani nezveřejnili, jak dlouho bude trvat potvrzení nebo vyvrácení původu nálezu.

Malajsie okamžitě na ostrov Réunion vyslala skupinu expertů, aby nalezený úlomek prozkoumali.

Malajsijský ministr obrany Liow Tiong Lai to oznámil při středečním zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Ta neschválila návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování loňské katastrofy jiného malajsijského letadla nad ukrajinským Donbasem.

Letoun společnost Malaysia Airlines beze stopy zmizel loni v březnu. Podle posledních informací se předpokládalo, že se stroj zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se let s označením MH370 z neobjasněných důvodů odklonil z plánované trasy. Letadlo zmizelo s 239 osobami na palubě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist