Jako na houpačce emocí si v posledních dnech připadají příbuzní cestujících a členů posádky malajsijského letounu na lince MH370, který loni v březnu beze stopy zmizel na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Jejich city rozvířil úlomek letadla, který dělníci čistící pobřeží nalezli na ostrově Réunion a mohl by pocházet z pohřešovaného Boeingu 777, napsala agentura AFP.
Na francouzský ostrov Réunion, ležící v Indickém oceánu, se sjeli odborníci, aby prozkoumali dva metry dlouhý kus trosek, který zřejmě pochází z křídla letadla. Podle expertů na letectví a malajsijských oficiálních činitelů je tento nalezený díl téměř s jistotou součástí Boeingu 777 – a jiný než ten malajsijský se v současnosti nepohřešuje.
Tento objev vyvolal naděje, že by konečně mohl vyřešit záhadu obestírající osud letadla, které zmizelo 8. března 2014 krátce po startu z Kuala Lumpuru. Od té doby nebyla nalezena ani stopa po letadle a 239 osobách na jeho palubě, a to navzdory rozsáhlé pátrací akci na hladině Indického oceánu i pod ní.
Někteří příbuzní cestujících a členů posádky ale přiznávají, že mají velmi smíšené pocity, kdy se v nich sváří touha všechno uzavřít s nadějí, že by ti, kdo byli na palubě, stále nějakým zázrakem mohli být naživu. Sara Weeksová, sestra Novozélanďana Paula Weekse, který v letounu cestoval, říká, že se jí udělalo trochu nevolno, když v televizi uviděla zprávy o nalezeném kusu trosek.
"Neuplyne den, abych nepřemýšlela o tom, co se tenkrát stalo," řekla. "Na jednu stranu doufám, že je to ono, a na druhou ne. Myslím, že dokud to člověk neví s jistotou, pořád v sobě chová nějakou naději," dodala.
Malajsijec G. Subramanian, jehož syn S. Puspanatchan byl také na palubě letadla, říká, že se mu sevře srdce, kdykoli se ho přátelé a příbuzní na jeho 34letého syna zeptají. "Doufám, že budeme moci potvrdit, že je ten kus z MH370. Už chci, aby se tahle záhada uzavřela," řekl, ale vzápětí dodal: "Stejně ale pořád doufáme, že je Puspanatchan naživu."
Mnoho příbuzných cestujících a posádky na palubě letadla ostře kritizovalo nedostatečný způsob, jakým Malajsie katastrofu letadla zvládla – a někteří zpochybňují i nynější zprávy o objevu na ostrově Réunion. "Nechceme už zase poslouchat nějakého oficiálního činitele, jak nám říká, že jsou si na 99 procent jistí. Chceme mít stoprocentní jistotu," uvedli čínští příbuzní cestujících ve společném prohlášení, které zveřejnili na sociální síti Wechat.
Většina cestujících na palubě letadla pocházela z Číny. Byli mezi nimi také syn, snacha a vnučka Chung Siou-fanga, který řekl: "Počet lidí a množství vybavení, které do pátrání nasadili, je obrovský – a přesto zatím našli tak strašně málo. A možná ani tohle nakonec nebudou trosky z toho letadla. Pátralo po něm tolik zemí, a neobjevili nic. Tak jak to, že teď najednou něco našli?" dodal Chung. "My příbuzní už ničemu nevěříme."
Malajsijec Selamat Omar, jehož 29letý syn cestoval v letadle, vyzval vládu, aby pátrala po troskách mnohem "agresivněji". "Potřebujeme najít trup letadla a v něm těla. Dokud tohle nebudeme mít, pak budeme pořád věřit, že je náš syn naživu, a ne mrtvý," dodal Omar.
Jacquita Gonzalesová, malajsijská manželka šéfa palubního personálu Patricka Gomese, uvedla, že jí zpráva o možném objevení kusu křídla rozhoupala emoce. "Už to zase začalo. Pořád se dívám na mobilní telefon, jestli nemám nové zprávy. Snažím se zaměstnávat jinými věcmi, zatímco pořád čekám, až mi dají vědět něco nového. Prostě znovu čekáme – tak jako předtím."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist