Bojovým hlášením z fronty se podobají raporty ruských úředníků o likvidaci evropských potravin, které podle prezidentského dekretu od čtvrtka masově ničí specializované čety ve spalovnách, na skládkách nebo v kafileriích. Likvidaci podléhají nejen potraviny z Evropské unie vystavené ruskému embargu, ale prakticky jakékoliv potravinářské zboží bez jasně vyznačené země původu, napsala v pátek agentura Interfax.
V permanenci jsou buldozery, válcovače, spalovací pece. Skládky pevných odpadů připomínají prostor vojenských manévrů. Úderníkem se stala Belgorodská oblast hraničící s Ukrajinou, kde jako jedni z prvních ve čtvrtek zničili devět tun sýra neznámého původu. Fotografie ze sýrového masakru v pátek otiskla téměř všechna hlavní ruská média. Kotouče žlutého sýra nejprve rozdrtil válec, pak byly zakopány do země.
V Orenburgu si se sýrem, dovezeným prý z Litvy přes Kazachstán, poradil buldozer. V Petrohradě zničili 20 tun německého sýra na letišti Pulkovo. Stejný osud čekal 55 tun pomerančů a rajčat ve Smolensku nebo tuny polských jablek v Novosibirsku. Informace o likvidaci českých potravin se zatím v ruském tisku neobjevily.
Ve spalovně v Tule se z nového nařízení radují, protože likvidace evropských potravin jim umožní dosáhnout konečně projektované kapacity. Ve městě Reutov u Moskvy kontroloři vtrhli do místního supermarketu a zabavili tam polské a irské maso.
Hlášení celníků a kontrolních čet obsahuje nezřídka přímo detektivní zápletku. Kopec smůly měl nejmenovaný řidič kamionu, který se pokusil dopravit do Ruska velkou zásilku rajčat z některé z evropských zemí. Když přijel na bělorusko-ruskou hranici, celníci zjistili, že z beden s rajčaty byly odstraněny štítky vyznačující zemi původu. To stačilo, aby se ruská celní stráž rozhodla náklad zabavit a odeslat k likvidaci.
Nešťastný řidič nové nařízení ruských úřadů neznal a domníval se, že mu hrozí nanejvýš návrat zpět do Běloruska. Skočil proto za volant a přes protesty ruských pohraničníků zamířil na druhou stranu hranice, aby náklad zachránil. Až po chvíli si uvědomil, že na ruské celnici nechal veškeré doklady. Zda se pro ně zpátky vydal, není známo.
Ruské kontrolní orgány od zahájení embarga loni v srpnu dokázaly zastavit jen asi 20 procent potravinového kontrabandu. Teď se prý situace dramaticky zlepší. Jen ve čtvrtek podle kontrolní agentury Rospotrebnadzor v Rusku zničili stovky tun zakázaných potravin. Výtky kritiků, že ničí potraviny vhodné pro pomoc potřebným, ruské úřady rozhořčeně odmítají. Potraviny určené k likvidaci mohou prý být závadné, ba smrtelně nebezpečné. Hrozí antrax, nemoc šílených krav, ptačí chřipka. Pašeráci si přece starosti s hygienou nedělají.
Hlavní problém je ale zřejmě v tom, že v případě charitativní distribuce by se zboží dostalo na černý trh a stalo se kořistí spekulantů. Opatření má také preventivní charakter. "Když zničíme náklad tří čtyř kamionů, pátý už se přes hranice nevydá," prozradili Interfaxu svou strategii pracovníci agentury Rospotrebnadzor.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist