Kyrgyzstán se stal pátým členem Euroasijské hospodářské unie, spojující již Rusko, Arménii, Bělorusko a Kazachstán. Oznámilo to ve čtvrtek vedení tohoto sdružení, zřízeného v loňském roce.

Středoasijská postsovětská republika podepsala dohodu o přistoupení k EAHU již loni v prosinci, ale muselo počkat na dokončení ratifikace smlouvy ostatními čtyřmi členy.

Smlouvu o vzniku EAHU podepsali prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně 29. května 2014. V říjnu se k unii připojila Arménie. Fungovat začalo EAHU od 1. ledna 2015. Účelem je přispívat k užší integraci členských zemí. Projekt je pokládán za dílo ruského prezidenta Vladimira Putina, snažícího se obnovit ruský vliv v postsovětském prostoru.

Oficiální ceremonie otevření hranic mezi Kyrgyzstánem a Kazachstánem byla "mírně odložena" a uskuteční se příští týden, řekl agentuře AFP mluvčí kyrgyzského premiéra.

Kyrgyzstán je chudá země s šesti miliony obyvatel, ale v roce 1998 jako první z někdejších středoasijských sovětských republik vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stala i regionálním střediskem obchodu s Čínou.

Vstup do EAHU sice budí obavy ze zvýšení inflačních tlaků, nicméně by měl usnadnit byrokratické procedury s Ruskem, kde pracuje mnoho Kyrgyzů, jejichž příjmy tvoří významnou část hrubého domácího produktu země.