Německá policie zadržela nedaleko českých hranic dva kamiony s 59 běženci. Ve čtvrtek o tom informoval deník Sächsische Zeitung. Nelegální přistěhovalce se podle policie pokusili dopravit přes hranici do Německa dva muži polského původu, oba jsou nyní ve vazbě.

Policie odhalila běžence ve středu ráno při kontrole nedaleko Pirny na dálnici A17, která vede od českých hranic do Drážďan. Šest desítek lidí, mezi nimi i několik dětí, se skrývalo v nákladním prostoru dvou kamionů. Běženci byli ve špatném zdravotním stavu, někteří z nich trpěli dehydratací.

Podle předběžného vyšetřování pocházeli nelegální přistěhovalci především ze Sýrie, z Afghánistánu, z Pákistánu a z Eritreje. Je mezi nimi i několik lidí z Konga a z Pobřeží slonoviny.

Převádění nelegálních imigrantů do Německa z Česka a z Polska letos zesílilo. Jen v prvních pěti měsících roku německá policie dopadla na hranicích s oběma státy 138 převaděčů. Největší počet uprchlíků zadržených v Sasku mířil do Německa z Česka, ze 485 nelegálních migrantů jich z české strany hranice přišlo 408. Většina odhalených běženců pocházela ze zemí západního Balkánu.

Německo patří mezi evropské země, které nejvíc přitahují uprchlíky. Letos příliv běženců výrazně zesílil, od začátku letošního roku o azyl v Německu požádalo 258 tisíc lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202 tisíc.

Příliv běženců vyvolal v německé společnosti napětí. Několik ubytoven pro uprchlíky se stalo terčem žhářských útoků, politici, kteří se žadatelů o azyl zastávali, musí čelit výhrůžkám. Podle německé kontrarozvědky využívají napjaté situace kolem běženců i krajně pravicoví extremisté k vyvolávání nenávisti proti všem cizincům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist