Britští majitelé bytů a domů budou muset vykázat ty migranty, kteří ztratí právo žít v Británii. Vyplývá to z nových podmínek, jež mají být zahrnuty do zákona o imigraci, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News.

Těm, kdo nelegální migranty nevykážou nebo si předem nezjistí jejich status, může v případě opakovaného prohřešku hrozit až pětileté vězení. Tímto způsobem chce vláda zakročit proti majitelům nemovitostí, kteří vydělávají na nelegální migraci.

Vláda také hodlá ukončit finanční podporu pro neúspěšné žadatele o azyl. Zhruba 10 tisíc migrantů nadále dostává příspěvek 36 liber týdně (asi 1400 Kč) z peněz daňových poplatníků, přestože byla jejich žádost o azyl zamítnuta. Příspěvek je jim vyplácen díky tomu, že v Británii žijí se svou rodinou.

Náměstek britského ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire o víkendu řekl, že chce podobnými opatřeními "vyslat velmi jasné poselství těm, kdo se snaží zneužívat místní sociální systém".

Návrhy na změnu zákona o imigraci přicházejí v době, kdy se britská a francouzská vláda snaží zvládnout uprchlickou krizi v Calais. Značný počet migrantů se tam noc co noc pokouší dostat do tunelu pod Lamanšským průlivem spojujícího obě země a proniknout do Británie.

Související