Šest zraněných, z toho dva vážně, si dnes vyžádal útok na každoroční pochod homosexuálů Gay Pride v Jeruzalémě. Útočníka policie na místě zadržela. Podle izraelského listu Haarec je jím ultraortodoxní žid, který si za obdobný čin spáchaný v roce 2005 odpykal deset let ve vězení. Propuštěn byl přitom teprve nedávno.

"Slyšeli jsme křičet lidi, každý se utíkal schovat a na zemi ležela zkrvavená těla," uvedl jeden z očitých svědků.

Američtí skauti zruší letité pravidlo. Vedoucími budou moci být i homosexuálové - čtěte ZDE

Čtyřicetiletý pachatel zaútočil na pochod homosexuálů v Jeruzalémě už před deseti lety. Pobodal tehdy tři účastníky akce. Původně si za pokus o vraždu vyslechl dvanáctiletý trest, v roce 2007 mu jej ale soud zmírnil o dva roky. Na svobodu se dostal před necelými třemi týdny.

Organizátoři odhadují, že by se letošního ročníku pochodu mohlo zúčastnit až pět tisíc lidí. Navzdory útoku odmítli akci zrušit. "Náš boj za rovnost tváří v tvář této události jen posílí," uvedl jeden z nich.

Na bezpečnost pochodujících ve čtvrtek dohlížely stovky policistů a dobrovolníků. Asi třicítce pravicových aktivistů policie umožnila protestovat proti pochodu nedaleko Velké synagogy.

Útok už odsoudil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Musíme zajistit, aby každý muž a každá žena mohli žít bezpečně způsobem, jaký si zvolí," uvedl.

Ve čtvrtek dopoledne policie také zadržela pravicového extremistu Barucha Marzela, odmítla ale, že by to souviselo s konáním pochodu. Marzel je nicméně v Izraeli známým kritikem sexuálních menšin a proti pochodu v minulosti zorganizoval několik protestů. Homosexualitu v minulosti označil za "dobrovolnou nemoc", která zruinuje celý západní svět.

Homosexualita, která je v judaistických náboženských textech označována za "ohavnost", není v Izraeli trestána od roku 1988.

Pochod Gay Pride v Tel Avivu letos v červnu přilákal 180 tisíc účastníků.