Starosta Archangelsku přislíbil, že je ochoten ve městě na severu Ruska po letech marných žádostí povolit pochod homosexuálů. Avšak v den, kdy svůj svátek v ulicích ruských měst bouřlivě slaví výsadkáři. Jejich opilecké výstřelky i policejní hlídky raději přehlížejí, pokud násilnosti nezajdou příliš daleko.

"(Homosexuálové) podávají žádosti již několik let za sebou. Letos bude 85. výročí vzniku výsadkových vojsk, a proto 2. srpna určitě povolíme (pochod homosexuálů). Ručím za to," prohlásil starosta Viktor Pavlenko podle listu Moskovskij komsomolec. Prý ale "gayové a lesby už váhají", protože pro výsadkáře "budou jako rozcvička".

Sám starosta si podle deníku každoročně 2. srpna nasazuje modrý baret a navléká pruhované triko, aby hrdě předvedl, že prý kdysi k elitním jednotkám také patřil.

Ochránci práv sexuálních menšin na severu Ruska v únoru požádali o souhlas se šesti veřejnými akcemi, ale archangelská radnice povolila jen jednu - a i tu nakonec pod pochybnou záminkou zrušila, poznamenal server Newsru.com. V březnu následovalo sedm dalších žádostí, ale radnice všechny zakázala, ať šlo o demonstraci proti popravám homosexuálů Islámským státem, anebo mítink za povolení manželství homosexuálů v Rusku.

Aktivisté hodlají starostu a jeho náměstky zažalovat za diskriminaci, ale ruské soudy dosud nerozhodly ani o jejich odvoláních proti zákazům akcí.