Americká nadace na podporu demokracie, National Endowment for Democracy (NED), financovaná Kongresem USA, se stala první zahraniční organizací, které ruské úřady zakázaly další činnost v Rusku na základě nového zákona o nežádoucích organizacích. Vyplývá to z úterního oznámení ruské generální prokuratury.

Zákaz je podle prokuratury založen na analýze činnosti nadace, která se prý prostřednictvím podřízených ruských firem a spolků snažila zpochybnit legitimitu výsledků ruských voleb nebo zdiskreditovat službu v ruské armádě. Na tyto cíle nadace podle prokuratury v uplynulých dvou letech vynaložila více než pět milionů dolarů (přes 120 milionů Kč).

"Ohledně celkového zaměření nadace dospěla prokuratura k závěru, že ohrožuje základy ústavního zřízení Ruské federace, obranyschopnosti a bezpečnosti státu," praví se v prohlášení.

Nadace NED na dění reagovala na svých stránkách. "Zákon o nežádoucích organizacích je nejnovější z řady restriktivních zákonů, které omezují svobodu ruského lidu," zdůraznila organizace s poznámkou, že zákon i jeho předchůdci odporují nejen ruské ústavě, ale i řadě mezinárodních smluv. 

"Pravým účelem těchto zákonů je zastrašit a izolovat ruské občany. NED se i nadále bude věnovat podpoře lidských práv a základních svobod napříč světem," ujistila organizace ve svém prohlášení.

Rozhodnutí prokuratury o zařazení NED do seznamu nežádoucích organizací podle listu Vedomosti znamená, že nadace nebude smět v Rusku uskutečňovat převody peněz či disponovat majetkem a má zakázáno vytvářet v zemi své pobočky.

Zákon o "nežádoucích organizacích" dává úřadům pravomoc bez rozhodnutí soudu zakázat působení zahraničních spolků v Rusku.

Rada federace, horní komora parlamentu, na počátku července tento zákon jednomyslně podpořila. Prý pomůže ochránit Rusko před "nejmocnějším útokem na jeho národní zájmy, hodnoty a instituce" a "vlasteneckou jednotu" za poslední čtvrtstoletí.

"Měkká agrese" je prý vedena právě prostřednictvím nevládních organizací. Ruští senátoři také navrhli zakázat tucet "protiruských" spolků, mezi které zařadili například Freedom House anebo nadaci amerického milionáře George Sorose, která ovšem ukončila působení v Rusku už před 12 lety.

Výbor proti mučení na protest ukončil činnost

Podle ruských opozičních aktivistů je cílem nového zákona "odstřihnout" ruské nevládní skupiny od jejich zahraničních partnerů. Stejný smysl má podle opozice i zákon o takzvaných zahraničních agentech, který hanlivou nálepkou vystavuje opovržení nevládní organizace využívající zahraniční finanční pomoc.

Na protest proti označení "zahraniční agent" v úterý ukončila svou činnost známá ruská humanitární organizace Výbor proti mučení. Její šéf Igor Kaljapin na tiskové konferenci v Moskvě oznámil, že část jeho výboru přestane zahraniční granty přijímat a přejmenuje se na Výbor pro prevenci mučení. Zbytek podle Kaljapina "přejde do ilegality".

Rusko začalo bránit nevládním a neziskovým organizacím v kontaktech se zahraničím od roku 2012, kdy se svého třetího mandátu v čele státu ujal Vladimir Putin. Moskva tvrdí, že západní státy se snaží destabilizovat politický systém a zpochybnit tradiční hodnoty ruské společnosti založené na centralizované státní moci, mohutné armádě a pravoslavné víře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist