Nejnadějnější demokratická kandidátka v boji o úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová by podle průzkumu neuspěla při střetu s republikánskými uchazeči ve státech Virginie, Colorado a Iowa. Jde přitom o jedny z takzvaných swing states, které nejsou tradičně ani republikánské, ani demokratické. Právě takovéto státy většinou rozhodují celé americké volby.

Podle průzkumu univerzity Quinnipiac, o němž ve středu informoval list The Wall Street Journal (WSJ), by favoritku demokratických primárek Clintonovou v Coloradu, Iowě a Virginii porazili jak někdejší guvernér amerického státu Florida Jeb Bush, tak republikánský senátor za Floridu Marco Rubio i guvernér Wisconsinu Scott Walker. Tito tři politici patří společně s miliardářem Donaldem Trumpem mezi čtveřici nejsilnějších republikánských kandidátů. 

Rubio vede nad Clintonovou v Coloradu i v Iowě o osm procentních bodů a o těsné dva body ve Virginii. Bush je před někdejší první dámou USA v Coloradu o pět, v Iowě o šest a ve Virginii o tři procentní body. Walker má před Clintonovou náskok devět procentních bodů v Coloradu, osm v Iowě a tři ve Virginii.

V průzkumu stejné univerzity z počátku letošního roku přitom Clintonová ve zmíněných státech nad republikány vítězila, upozorňuje WSJ. V únorovém průzkumu měla v těchto státech před Jebem Bushem mírný náskok, případně byly jejich šance vyrovnané. Walker za ní v Iowě zaostával o deset procentních bodů a ve Virginii o pět procentních bodů.

Při prezidentských volbách z poslední doby byly Colorado, Virginia i Iowa takzvanými swing states. Zatímco v roce 2004 tato trojice států shodně podpořila budoucího prezidenta, republikána George W. Bushe, v letech 2008 a 2012 se postavila za demokrata Baracka Obamu a přispěla k jeho výhře. 

Další prezidentské volby v USA jsou plánovány za 15 měsíců. Voliči ve Virginii, Iowě a Coloradu o Clintonové podle WSJ tvrdí, že není upřímná a důvěryhodná. Oceňují její vůdcovské schopnosti, vyčítají jí ale, že se nestará o jejich problémy.

Clintonová v minulých měsících čelila mimo jiné kritice, že v době, kdy vedla americkou diplomacii (2009–2013), používala soukromou adresu elektronické pošty k vyřizování oficiální komunikace. To sice nebylo zakázáno, Clintonová tím ale podle kritiků ohrozila národní bezpečnost.

Republikáni se při volbách tradičně mohou spolehnout na podporu jižanských států a států středozápadu, voliči demokratů se koncentrují na pacifickém pobřeží a na severovýchodě USA. Červené (republikánské) státy mají většinou vyšší podíl venkovského, věřícího obyvatelstva, demokraté získávají podporu mezi obyvateli velkých měst, která jsou v modrých (demokratických) státech. 

 

Výsledek voleb obvykle určují takzvané nerozhodnuté státy, kam se také soustřeďuje předvolební kampaň. K nim v poslední době patří kromě Colorada, Iowy a Virginie také Wisconsin, New Hampshire, Nevada, Ohio, Severní Karolína či Florida.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist