Bývalý republikánský guvernér státu Arkansas Mike Huckabee v pondělí oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Informoval o tom deník The New York Times.

Někdejší baptistický pastor, který se o Bílý dům již neúspěšně ucházel v roce 2008, má šanci oslovit především nábožensky založené konzervativní voliče, analytici jej však řadí spíše k outsiderům republikánských primárek.

Pro zveřejnění svého záměru bojovat o prezidentské křeslo si symbolicky vybral arkansaské město Hope, které je rodným místem nejen jeho samotného, ale i bývalého demokratického prezidenta Billa Clintona, manžela největší favoritky voleb Hillary Clintonové.

Právě "clintonovskou mašinerii", jak sám nazývá působení manželů ve vysoké politice, se prý během svého působení v Arkansasu snažil zastavit a hodlá tak učinit i nyní.

"Takže se jeví jako velmi příhodné, že právě tady ohlašuji svou kandidaturu na prezidenta Spojených států," prohlásil devětapadesátiletý Huckabee před shromážděním svých stoupenců.

Experti ovšem soudí, že po neúspěšné prezidentské kandidatuře před sedmi lety se Huckabee poněkud vytratil z vysoké politiky (donedávna moderoval vlastní pořad v televizi Fox News) a jeho konzervativní pozici mezitím obsadili další z ohlášených republikánských kandidátů, jako jsou senátoři Ted Cruz či Rand Paul.

Huckabeeho neřadí na přední pozice ani průzkumy veřejného mínění.

Huckabee ve svém úterním projevu naplněném bojovnými výrazy směřoval pozornost posluchačů mimo jiné k zahraniční politice, kde sám sebe prezentoval jako ráznějšího ochránce tradičních amerických hodnot, než jsou dosavadní šéfové Bílého domu.

Zvláště kriticky se vymezil vůči podle něj málo tvrdému přístupu současného prezidenta Baracka Obamy vůči teroristům z Islámského státu.

"Budeme s džihádisty zacházet tak, jako zacházíme s jedovatými hady," prohlásil Huckabee, který rovněž kritizoval vyjednávání o jaderné dohodě s Íránem či konfrontační přístup Bílého domu k současnému vedení Izraele.

Podle listu The New York Times může jeho kandidatura vedle malé atraktivity pro liberálněji laděné republikánské voliče narazit na další problém: nedostatek financí. Právě ten patřil k příčinám jeho neúspěchu v roce 2008, kdy po vítězství v úvodních primárkách ve státě Iowa začal ztrácet dech a v závěru mu zcela došly zdroje na kampaň. "Žádám vás, abyste něco věnovali ve jménu svých dětí," vyzval své stoupence k posílání příspěvků na kampaň již v projevu oznamujícím kandidaturu, což je velmi neobvyklé.

Huckabee je šestým republikánem, který oznámil záměr jít do boje o Bílý dům.

Vedle zmíněných senátorů Cruze a Paula je to rovněž jejich kolega z horní komory Kongresu a syn hispánských přistěhovalců Marco Rubio, černošský lékař Ben Carson a někdejší šéfka počítačové firmy Hewlett-Packard Carly Fiorinaová.

Čeká se, že kandidaturu brzy ohlásí například i bývalý floridský guvernér Jeb Bush či guvernéři Chris Christie (New Jersey) či Scott Walker (Wisconsin).

Průzkumy dávají šanci na úspěch především Bushovi a Walkerovi.

Mezi demokraty je zatím situace jednoznačná, jasnou favoritkou na vítězství v primárkách je bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist